Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Policja Lubelska Zdjęcie ilustracyjne

Lubelskie: O krok od tragedii – chłopiec zasłabł w wannie po zatruciu CZADEM

2021-12-09 16:03

Informację o nieprzytomnym nastolatku otrzymali policjanci krasnostawskiej jednostki. Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem na terenie powiatu. Dyżurny otrzymał zgłoszenie dotyczące 12-latka, który z niewiadomych powodów stracił przytomność podczas kąpieli. Na miejsce natychmiast pojechały służby ratownicze.

Chłopiec zatruł się czadem

Na szczęście chłopiec odzyskał przytomność i został zabrany do szpitala w Krasnymstawie z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. Na szczęście jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Skierowani na miejsce funkcjonariusze ustalili, że prawdopodobną przyczyną zasłabnięcia 12-latka było podtrucie tlenkiem węgla z piecyka gazowego. Policjanci ustalają okoliczności zdarzenia i apelują o ostrożność oraz sprawdzanie instalacji gazowych i grzewczych zwłaszcza w okresie grzewczym.

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem, który nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie dusi w gardle. Nazywa się go „cichym zabójcą” osoba zatruta czadem po prostu może czuć się trochę gorzej i nagle stracić przytomność, po czym, jeśli nie udzieli się jej pomocy umiera w wyniku niedotlenienia. Najczęstszą przyczyną zatrucia czadem jest wadliwa instalacja grzewcza. Dlatego przed sezonem grzewczym należy zlecić sprawdzanie pieców i drożności kanałów wentylacyjnych w swoich domach. Warto też zainstalować w pomieszczeniu czujnik gazu, te niedrogie urządzenia w porę zaalarmują domowników, jeżeli dojdzie do ulatniania się czadu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Po Lublinie jeździ kolorowy świąteczny trolejbus.