Spis treści
Chińskie miasto w polskim stylu
Jak możemy przeczytać w czeluściach Internetu, początki miasta Harbin sięgają końca XIX wieku. Dokładnie 1898 roku, kiedy rozpoczęto budowę Kolei Wschodniochińskiej. Na czele owego przedsięwzięcia stanął polski inżynier Adam Szydłowski, którego uznaje się za założyciela Harbinu.
Miejski radny chce nawiązać współpracę z chińskim miastem
Do lubelskiego ratusza wpłynęła interpelacja ws. nawiązania umowy partnerskiej z Harbinem.
„Harbin, założony pod koniec XIX wieku, jest miastem o głębokich polskich korzeniach. Polski inżynier Adam Szydłowski odegrał kluczową rolę w jego powstaniu, pełniąc funkcję pierwszego burmistrza oraz projektując układ urbanistyczny miasta. W kolejnych latach wielu Polaków przyczyniło się do rozwoju Harbinu, zakładając instytucje edukacyjne, kulturalne oraz przedsiębiorstwa, takie jak najstarszy chiński browar założony w 1900 roku przez Jana Wróblewskiego” – czytamy.
W tej sprawie skontaktowaliśmy się z radnym Wcisło, który przyznaje, że są dwa aspekty owej interpelacji.
- Pierwszy to kierunek wschodni. Z uwagi na wojnę z Rosją uważam, że Chiny i sytuację międzynarodową ze Stanami Zjednoczonymi, to najbardziej korzystny kierunek do współpracy. Drugi zaś, to tzw. furtka miasta, które szuka miast partnerskich, a to z kolei zostało założone przez Polaka – przyznaje radny Wcisło.
Na czym owa współpraca miałaby polegać? Radnemu Wcisło chodzi m.in. o wymianę kulturową i studencką.
- Nawiązanie partnerstwa z Harbinem mogłoby przynieść obopólne korzyści w dziedzinach takich jak kultura, edukacja, gospodarka oraz turystyka. Współpraca ta pozwoliłaby na wymianę doświadczeń, promowanie wspólnego dziedzictwa oraz zacieśnienie relacji między mieszkańcami obu miast – możemy przeczytać w oficjalnym piśmie.
Jak przyznaje rady: Musimy sięgać do źródeł, które są nieoczywiste. Tzn.?
- Europejskie źródła są na bieżąco wykorzystywane. Chciałbym żeby padło światło z innej perspektywy – dodaje.
W rozmowie z naszym portalem Konrad Wcisło przyznaje, że nie były jeszcze prowadzone rozmowy z przedstawicielami chińskiego miasta. Oficjalnie pismo trafiło do ratusza 2 kwietnia. Na odpowiedź ze strony urzędu miasta musimy poczekać. Do sprawy wrócimy.
ZOBACZ TAKŻE: Pierwszy lot z Lublina do Barcelony