Za nami 13. edycja Carnavalu Sztukmistrzów i Urban Highline Festival w Lublinie. Zobacz zdjęcia

i

Autor: Katarzyna Anna Kubiak

kultura

Carnaval Sztukmistrzów. Tych punktów programu nie możesz przegapić!

2023-07-29 10:13

Wielkimi krokami zbliża się 14. edycja Carnavalu Sztukmistrzów i 15. edycja Urban Highline Festival. Mieszkańcy Lublina i turyści będą mogli zobaczyć około 70 pokazów ulicznej, ale też scenicznej sztuki cyrkowej. Nie zabraknie warsztatów, eksperymentów artystycznych oraz spektakli familijnych.

Spis treści

  1. Duo Patagonia „A whole trip” (ARG)
  2. Mr Mostacho „Equilibrium” (CHL)
  3. Tres de La Nada „H2Ooops” (POL/ESP)
  4. Cia. Langostura „Copa-Copin” (URY / ARG/ FRA)
  5. Flash Gonzalez „Matiz” (CHL)
  6. Filip Oleksik, Moritz Purer & Zofia Bętkowska „Slack Sensation” (POL/AUT)
  7. Compagnie Akoreacro „Arret d’Urgence” (FRA)
  8. Valeria’s Klezmer Chariot – koncert (SWE)
  9. Spacer od Alej Racławickich do Błoni pod Zamkiem
Wieczorny Express - Kapitan Lisowski

Carnaval Sztukmistrzów oraz Urban Highline Festival odbędą się 27-30 lipca. Na uczestników i uczestniczki czeka wiele atrakcji, dlatego postanowiliśmy wybrać dla was kilka najciekawszych i bezpłatnych, na które warto się wybrać!

Duo Patagonia „A whole trip” (ARG)

Szalona wyprawa pełna zwariowanych zwrotów akcji, sprzeczek i nieustannego śmiechu! Dwóch wędrowców zgubiło drogę, a muszą dotrzeć do celu podróży jeszcze przed zmrokiem. Co jednak począć, gdy jeziora, góry i bezkresne pustynie ciągle przyciągają ich uwagę? Zaprezentuje to Duo Patagonia – argentyńska ekipa, która łączy różne dyscypliny, a na scenie rozkręca żywiołowe spektakle pełne emocji i artystycznej ekspresji!

Harmonogram:

28.07 | godz. 17.00, plac Łokietka

28.07 | godz. 19.00, plac Łokietka

29.07 | godz.  17.00, plac Litewski – I <3 Lublin

29.07 | godz. 19.00, plac Litewski – I <3 Lublin

30.07 | godz. 16.00 plac po Farze

30.07 | godz. 18.00, plac po Farze

Mr Mostacho „Equilibrium” (CHL)

“Equilibrium” to niezwykłe komediowe show pełne zapierających dech w piersiach wyczynów i śmiałej ekwilibrystyki. Przygotujcie się też na żonglerkę i… kolorowe piłki! To interaktywna podróż przez magiczny świat cyrku, gdzie wszystko się może zdarzyć!

Harmonogram:

28.07, godz. 18.00, plac po Farze

28.07, godz. 20.00, plac po Farze

29.07, godz. 16.00, Krakowskie / Kapucyńska

29.07, godz. 18.00, Krakowskie / Kapucyńska

30.07, godz.17.00, plac przed CK

30.07, godz.19.00, plac przed CK

Tres de La Nada „H2Ooops” (POL/ESP)

To trzech artystów z Pampeluny, miasta słynącego z wielu hiszpańskich tradycji. Zanim się spotkali, Javier Hernández występował z pokazami iluzji i żonglerki w Europie, a Sergio Carrero oraz Jorge Moreno stworzyli uliczne show komediowo-pantomimiczne, z którym zjeździli Europę, Azję i Afrykę. Teraz moce zostały połączone! „H2Ooops” to podróż do wnętrza ziemi i z powrotem w poszukiwaniu życiodajnego źródła. Na oczach widzów i widzek, w środku miasta Javier, Sergio i Jorge robią wszystko, by znaleźć to… czego szukają. Pomocy szukają w technologii, u publiczności i w sferach pozaziemskich.

Harmonogram:

28.07, godz. 16.00, plac przed Centrum Kultury

29.07, godz. 17.00, plac przed Centrum Kultury

30.07, godz. 16.00, plac przed Centrum Kultury

Cia. Langostura „Copa-Copin” (URY / ARG/ FRA)

Spektakl czerpie inspiracje z artystycznej wizji nieskończonego wszechświata, gdzie akrobatyka i równowaga odgrywają główną rolę, otwierając drogę do iluzji i zabawy. W tym show nic nie dzieje się przypadkowo, a trzej akrobaci balansują przez życie, podziwiani przez wiwatującą publiczność. Przygotujcie się na niezwykłe widowisko! Ale uważajcie, równowaga może okazać się wyzwaniem... szczególnie dla mięśni brzucha, które będą ostro pracować podczas tego spektaklu!

Harmonogram:

28.07, godz. 18.00, plac Litewski

29.07, godz. 18.00, plac Litewski

30.07, godz. 17.00, plac Litewski

Flash Gonzalez „Matiz” (CHL)

Zabawny artysta powraca do Lublina z nowym show! Ten niepozorny klaun nie wprowadza pokazowej magii w postaci wielkich iluzji i drogiej scenografii, ale prezentuje nieco bardziej kameralny, skromniejszy świat. Komizm jego magii wynika z problemów, z którymi się mierzy: czy to z ubraniem, winem, gołębiami, czy głodem. Jest tak sympatyczny, że będziecie chcieli zabrać go do domu! Flash to charyzmatyczny, elegancki i spontaniczny artysta szkolony w dziedzinie teatru fizycznego, tańca i akrobatyki. Jego sztuka opiera się na szczegółach, ruchu, precyzyjnej ekspresji oraz umiejętnym wykorzystywaniu każdej chwili! Zobaczcie czym zaskoczy nas tym razem.

Harmonogram:

28.07, 17.00, plac Litewski – I <3 Lublin

28.07.19.00, plac Litewski – I <3 Lublin

29.07, 16.00, plac po Farze

29.07, 18.00, plac po Farze

30.07, 17.00, plac Łokietka

30.07, 19.00, plac Łokietka

Filip Oleksik, Moritz Purer & Zofia Bętkowska „Slack Sensation” (POL/AUT)

Slackline to nie tylko balansowanie na cienkiej taśmie nad głowami przechodniów, ale i pełna emocji akrobatyka. Taka właśnie artystyczna odmiana slackline zaprezentowana zostanie w premierowym spektaklu „Slack Sensation”. Polsko-austriacki duet (Filip Oleksik i Moritz Purer) przy akompaniamencie wiolonczelistki Zofii Bętkowskiej opowie teatralną historię, w której nie zabraknie salt i mrożących krew w żyłach akrobacji na taśmach o szerokości zaledwie 5 centymetrów.

Harmonogram:

29.07, 20.00, Błonia

30.07,16.00, Błonia

Compagnie Akoreacro „Arret d’Urgence” (FRA)

Naczepę, zamienioną w wielofunkcyjną cyrkową scenę, zaopatrzoną w trampoliny i konstrukcje z trapezami, zamieszkuje kilkunastoosobowa grupa wesołych i niesamowicie uzdolnionych akrobatów. Jest ich wielu, a każdy jest wirtuozem. Katastrofy i wypadki, które mnożą się na scenie, gaszone i rozpalane są przez loty akrobatów i muzyczne akcenty. Podczas całego spektaklu odgrywany jest koncert, a zgromadzeni na ciężarówce i wokół niej muzycy i akrobaci bawią się prawami grawitacji, tworząc wielką cyrkową symfonię.

Harmonogram:

28.07, godz. 22.00, plac Zamkowy 29.07. godz. 21.00. plac Zamkowy

Valeria’s Klezmer Chariot – koncert (SWE)

Wskakujcie na rozkołysany pokład zespołu Valeria's Klezmer Chariot, który zabierze Was w magiczną podróż przez radosne wschodnioeuropejskie brzmienia! Skaczcie wysoko, klaszczcie w rytm wesołych dźwięków figlarnego akordeonu i tuby i przygotujcie się na prawdziwą eksplozję energii, gdy rozbrzmiewać będą wirtuozerskie i pełne pasji improwizacje na klarnecie! Repertuar zespołu obejmuje egzotyczne aranżacje melodii klezmerskich i bałkańskich, pieśni hebrajskie i jidysz, a także oryginalne kompozycje liderki, Valerii Conte. Ta włoska muzykantka, która mieszkała w całej Skandynawii, finalnie zatrzymała się w Sztokholmie, aby stworzyć żywiołowy zespół klezmerski.

Harmonogram:

29.07, 22.30, Błonia -  Klub Festiwalowy

30.07, 20.00, plac po Farze

Spacer od Alej Racławickich do Błoni pod Zamkiem

Na tej drodze nie będziecie się nudzić, będzie się na niej zachwycać. Ale nie patrzcie tylko pod nogi, bo dużo atrakcji będzie się działo nad naszymi głowami.

Zobacz także: Carnaval Sztukmistrzów 2023 zawładnął ulicami Lublina już pierwszego dnia!