Biomed pomoże chorym na raka. Chce produkować nawet milion opakowań leku rocznie [AUDIO]

i

Autor: Mateusz Kasiak Piotr Fic, p.o. prezes Biomed Lublin, zdj. archiwalne

Biomed pomoże chorym na raka. Chce produkować nawet milion opakowań leku rocznie [AUDIO]

2021-02-18 11:32

Firma Biomed Lublin podpisała umowę na 4,5 miliona euro, zwiększając produkcję swojego flagowego leku Onko BCG w nieinwazyjnym leczeniu nowotworu pęcherza moczowego.

Kontrakt z zagranicznym inwestorem to przede wszystkim duża szansa dla chorych tłumaczy nam Piotr Fic, p.o. prezes Biomed Lublin S.A.

- Rak pęcherza moczowego znajduje się nawet na siódmym-piątym miejscu wśród nowotworów męskich. To duże zagrożenie. Wszelkie prace, które mają prowadzić do zwiększenia efektywności terapeutycznej, powinny być troską każdej firmy, która zajmuje się działalnością produkcyjną. To jest nasz główny cel. Zwiększać dostępność i efektywność terapii dla pacjentów - dodaje prezes Fic.

W tej chwili lubelska firma produkuje 35 tysięcy opakowań rocznie preparatu. Podpisanie umowy zwiększy nakłady nawet do 300 tysięcy w skali roku.

Oprócz tego, Biomed pracuje nad rozwojem szczepionki przeciwgruźliczej BCG. Oba leki ​to tzw. produkty deficytowe na rynku farmaceutycznym.

- Nie ma na świecie firmy, która byłaby w stanie pokryć zapotrzebowanie na te leki - wyjaśnia Fic.

Dlatego w Lublinie powstaje Centrum Badawczo-Rozwojowe, gdzie oba preparaty są udoskonalane. Jego budowa ma zostać ukończona w połowie 2025 roku. Koszt inwestycji to 50 milionów złotych.

Dodajmy, że to lubelska firma jest też producentem pierwszego polskiego leku na COVID-19. Cały czas trwają badania kliniczne nad preparatem. Koordynuje je szpital kliniczny nr 1 w Lublinie.

- To przede wszystkim dobra wiadomość dla pacjentów - mówi Piotr Fic, prezes Biomed Lublin
Kuszenie na szczepienie? Jak Polacy reagują na rządowe udogodnienia w sprawie antycovidowych szczepionek. Sprawdziliśmy to w Lublinie