Biomed Lublin wyprodukuje szczepionkę antycovidową? Firma na razie nie zaprzecza [AUDIO]

i

Autor: Mateusz Kasiak Piotr Fic, p.o. prezes Biomed Lublin

Biomed Lublin wyprodukuje szczepionkę przeciw COVID-19? Firma nie zaprzecza [AUDIO]

2021-03-19 18:35

Biomed Lublin mógłby zostać producentem polskiej szczepionki przeciw COVID-19. Jak tłumaczy nam prezes spółki, Piotr Fic, to na razie długi proces. Możliwy jednak do zrealizowania, także w polskich warunkach i przez polskie firmy.

Wycena Biomed Lublin rośnie na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ma to związek m.in. z ostatnimi doniesieniami prasy branżowej o możliwej produkcji polskiej szczepionki przeciw COVID-19 właśnie w Lublinie.

To nie produkcja lizaków

- Temat jest podsycany i wywoływany, ale nie przez nas - mówi nam Fic. - Żadna firma w Polsce nie jest jeszcze gotowa na opracowanie technologii mRNA - dodaje.

A to właśnie ta technologia mogłaby się sprawdzić w produkcji lokalnej szczepionki anty-SARS-CoV-2.

- W Polsce na razie nie ma infrastruktury, dzięki której możemy szybko spodziewać się masowej produkcji takiej szczepionki. Nie mówimy o produkcji lizaków. Jej wytworzenie wymaga linii technologicznej i produkcyjnej dedykowanej tylko temu produktowi. Takiej nikt w tej chwili nie ma - komentuje Fic.

Pośpiech nikomu nie służy

A czy lubelski koncern byłby w stanie taką linię stworzyć lub dostosować jedną z już działających?

Konkretnych decyzji jeszcze nie ma. Spółka zna się jednak na produkcji szczepionek i leków deficytowych. Z powodzeniem rozwija linie produkcyjne Onko BCG - leku stosowanego w nieinwazyjnym leczeniu nowotworu pęcherza moczowego czy BCG - szczepionki przeciwgruźliczej.

- Oczywistym jest więc, że przyglądamy się i interesujemy się wszystkim, co dzieje się wokół szczepionki przeciw COVID-19. Rozważamy różne opcje i pozostajemy w kontakcie z naukowcami - tłumaczy szef Biomed Lublin.

Przypomnijmy, że pod koniec 2020 roku firma rozpoczęła budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego na potrzeby poszerzenia produkcji swoich leków.

Spółka dysponuje zatem bazą infrastrukturalną i doświadczeniem, które można wykorzystać w potencjalnym projekcie długofalowym.

- Mamy zaplecze, które umożliwia nam ewentualnie myślenie o przygotowaniu się do projektu produkcji szczepionek innych niż te, które produkujemy - zaznacza biznesmen.

Lokalna szczepionka, czyli jaka?

Według Fica należy wziąć pod uwagę kryteria ekonomiczne i epidemiologiczne. Potrzebna jest więc i analiza rynku, i ciągła ocena dynamiki rozwoju epidemii.

- Nie wiadomo, jak długo epidemia potrwa. Jeśli się skończy, pewnie koronawirus z nami zostanie. Chodzi o rozwiązania systemowe, a więc szczepionkę zawsze aktualną i plan działania, który zaspokoi potrzeby Polaków. Widzimy, jakie są teraz kłopoty z dostawami - tłumaczy.

Polski lek szybciej niż polska szczepionka

Na razie Biomed koncentruje się na produkcji pierwszego polskiego leku przeciw COVID-19. Firma rozpoczęła rozmowy z Agencją Badań Medycznych o przekształcenie badań w komercyjne.

 - Chcemy, żeby lek jak najszybciej służył pacjentom, dlatego już teraz rozpoczęliśmy rozmowy - wyjaśnia Fic.

Po pozytywnych wynikach testów, lek będzie wprowadzany na rynek w pandemicznym trybie przyspieszonym. - Będziemy zwracać się do ministerstwa zdrowia o wprowadzenie leku do użytku jeszcze przed zakończeniem procesu rejestracji - dodaje.

Kolejne etapy to zgody resortu zdrowia i Narodowego Centrum Krwi na dostawy osocza do produkcji drugiej partii leku.

Dlatego już teraz przyspieszona została rekrutacja pacjentów. Do szpitala w Lublinie dołączają kolejne ośrodki. - To szpitale z Warszawy, z Krakowa i z Bydgoszczy - mówi prof. Krzysztof Tomasiewicz, szef kliniki chorób zakaźnych szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie i koordynator projektu.

Do tej pory lek podano ponad 50 pacjentom w Lublinie. Jedna czwarta dostała placebo. Otrzymują go też chorzy w szpitalu w Gliwicach.

Docelowo w badaniu klinicznym udział weźmie ok. 480-500 pacjentów.

Na razie potwierdzono bezpieczeństwo preparatu. Na potwierdzenie skuteczności trzeba jeszcze poczekać do oceny statystycznej.

Lek powstał ze 180 litrów wyizolowanego osocza krwi ozdrowieńców - zawierającego przeciwciała koronawirusa (immunoglobuliny).

Biomed Lublin mógłby produkować potencjalną szczepionkę przeciw COVID-19. O szczegółach Mateusz Kasiak:
Polski lek przeciw COVID-19 pojawi się na rynku w trybie pandemicznym. O szczegółach Mateusz Kasiak: