- Mamy tutaj w Państwa województwie wiele do zrobienia - mówi Aleksandra Gajewska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Rozmawiając z samorządowcami wiemy, że program "Maluch plus", który do tej pory był programem realizującym te potrzeby może działać lepiej. Dlatego po konsultacjach zdecydowaliśmy się na wprowadzenie zmian w programie. Wypracowujemy rozwiązania, które będą odpowiedzią na kompleksowe potrzeby rodziców. Nie jest tak, że każda gmina musi zdecydować się na to, żeby wybudować nowy obiekt. Może są obiekty, z których można skorzystać, może są takie, w których właśnie w wyniku zmian demograficznych pozostają nie w pełni wykorzystane, a można z nich skorzystać. Jesteśmy do dyspozycji, by pomóc dostosować te miejsca do potrzeb mieszkańców.
Nabór wniosków do programu "Maluch plus" zakończył się w piątek, ale w połowie marca zostanie otwarty kolejny, już ze zmianami.
- Mamy przekonanie, że efektywność tego programu dzięki tym nadchodzącym zmianom się zwiększy - mówi Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski. - Nie ukrywamy, że sytuacja jeśli chodzi o dostępność opieki nad dziećmi do lat trzech w naszym województwie jest daleka od oczekiwań. W zeszłym roku 70 procent gmin było wykluczonych z tej dostępności. Mieliśmy podpisane 22 umowy. Dołożyliśmy kolejne 11 umów tylko w zeszłym miesiącu. Podjęliśmy już w urzędzie szereg decyzji, poczynając od wydzielenia oddziału, który będzie dedykowany tylko do obsługi programu. Również przesunąłem dodatkowe wsparcie kadrowe. Taką ofensywę żłobkową planujemy w tym roku.
Jedną ze zmian w programie "Maluch plus" jest zwiększenie dofinansowania na utworzenie jednego miejsca w żłobku. Wzrosło ono z niecałych 36 tys. do 57 tys. zł.