Edukacja

Będzie to nowy rok, nowych wyzwań. Lubelski kurator mówi o zmianach

2024-09-02 15:31

Uczniowie pierwszy dzwonek mają już za sobą. Około 340 tysięcy uczniów w województwie lubelskim rozpoczęło dzisiaj nowy rok szkolny. Prawie 19,5 tysiąca z nich to pierwszoklasiści. Jednak w tym roku na uczniów czeka kilka zmian. Jakich?

Nowy Jork w Lublinie, Lublin w Nowym Jorku i Dublinie

Nowy rok szkolny 2024/2025 w Lublinie

- Będzie to nowy rok, nowych wyzwań - zapewniał dzisiaj Tomasz Szabłowski lubelski kurator oświaty w trakcie wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego.

Jak sytuacja wygląda w samym Lublinie? Po letniej przerwie do miejskich szkół i przedszkoli wróci niemal 56 tys. uczennic i uczniów, przedszkolaków oraz słuchaczek i słuchaczy. W tym roku szkolnym Miasto Lublin będzie organem prowadzącym dla 148 szkół, przedszkoli i różnych instytucji oświatowych. Jednak ten rok będzie wyjątkowy dla uczniów. 

- Zmiany są takie delikatne. Rok będzie na pewno dobry. Wielkich zmian nie ma i ja się z tego powodu cieszę, bo oświata i edukacja nie wymagają rewolucji, tylko raczej ewolucji. Mam nadzieję, że w tym kierunku to będzie szło, żeby pomału pewne rzeczy udoskonalać, a nie rewolucjonizować. Jesteśmy przygotowani, żeby przyjąć dużo więcej dzieci z Ukrainy, niż do tej chwili przyjęliśmy. Mamy ich w systemie około 5000 w całym województwie. Teraz przybywa około 1000, czyli będzie 6000. Jesteśmy na to przygotowani - dodaje Szabłowski.

W samych lubelskich szkołach i placówkach naukę będzie kontynuowało także blisko 2 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Dołączą do przedszkoli i szkół podstawowych ogólnodostępnych w pobliżu miejsca zamieszkania, a w przypadku szkół ponadpodstawowych do szkoły umożliwiającej naukę zgodnie z zainteresowaniami i predyspozycjami. Na działania w obszarze oświaty związane z kształceniem dzieci z Ukrainy Miasto otrzymało środki z Funduszu Pomocy w wysokości blisko 68,5 mln zł (18,18 mln zł  w 2022 r., 31,54 mln zł  w 2023 r. oraz 18,75 mln w  2024 r.).

Co nowego czeka uczniów w Lublinie? 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, od nowego roku szkolnego w szkołach realizowana będzie odchudzona podstawa programowa kształcenia ogólnego. W rozporządzeniach w sprawie podstawy programowej, nazywanych zwyczajowo podstawą programową, opisane jest to, co uczeń powinien umieć z określonego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym (każdy przedmiot jest opisany osobno).

Programy nauczania i podręczniki muszą być zgodne z podstawą, a nauczyciel ma obowiązek realizacji wszystkich treści w niej zawartych.

Odchudzone podstawy programowe będą obowiązywały od 1 września 2024 r. w klasach IV-VIII szkoły podstawowej, w liceach, technikach i branżowych szkołach I i II stopnia. Treści nauczania zawarte w podstawie programowej dla 18 przedmiotów ogólnokształcących uszczuplono o około 20 proc.

Zobacz także: Tak wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego w największej szkole w Lublinie. Mamy zdjęcia!