- Baszta Gotycka została objęta kompleksowym programem prac naprawczych zleconych przez Miasto - mówi Monika Głazik z lubelskiego ratusza. - W ramach prac budowlanych wykonano remont, uzupełnienie i wymianę nawierzchni w otoczeniu zabytku, nową posadzkę we wnętrzu oraz konserwację konstrukcji dachu z wymianą pokrycia przy zachowaniu typu dachówki. Z kolei główny nacisk prac renowacyjno-konserwatorskich położony został na rozwiązanie problemów technicznych obiektu, takich jak jego zawilgocenie czy rozwarstwianie się murów. Zabytkowy obiekt otrzymał także nową iluminację w formie 5 lamp ledowych zamontowanych w posadzce, specjalne zabezpieczenia przed ptakami oraz kratę, dzięki której można teraz zajrzeć do wnętrza baszty.
Remont Baszty i prac konserwatorskich w niej wykonanych kosztował ponad 850 tysięcy złotych. Został sfinansowany z projektu transgranicznego, który Lublin realizuje w partnerstwie z ukraińskim miastem Łuck.
W ramach projektu w Lublinie powstała także wykonana z brązu makieta Lublina z przełomu XVI i XVII wieku.
- Makieta zostanie ulokowana na cokole kamiennym na placu Łokietka od strony ul. Królewskiej, co pozwoli porównać widok obecny z rekonstrukcją historyczną - dodaje Głazik. - Została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zawiera opisy w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i alfabecie Braille'a. Montaż makiety zaplanowano do końca tego tygodnia. Makieta urbanistyczna będzie nowym elementem przestrzeni miasta i kolejną atrakcją turystyczną Lublina.