Spis treści
- To najładniejsza kamienica w Lublinie według sztucznej inteligencji
- Co wiemy o „najpiękniejszej kamienicy” w Lublinie?
To najładniejsza kamienica w Lublinie według sztucznej inteligencji
Poprosiliśmy sztuczną inteligencję, by wskazała, która kamienica w Lublinie jest jej zdaniem najpiękniejsza. Jak się okazało, AI bez trudu dokonała wyboru, odpowiadając, że za najładniejszy budynek tego typu w mieście uważa Kamienicę Konopniców, mieszczącą się na lubelskim Starym Mieście. Dlaczego to właśnie ona zasługuje na takie miano? ChatGPT uargumentował swoją decyzję, zwracając uwagę, na następujące aspekty tej konkretnej kamienicy:
- renesansową fasadę „z niezwykle ozdobnym detalem architektonicznym”,
- bogato dekorowany portal i charakterystyczne sgraffito (zdobienia ścienne),
- ciekawą historię związaną z rodziną Konopniców,
- fakt, że „wyróżnia się wśród pozostałych kamienic Starego Miasta, a mimo to harmonijnie się w nie wpisuje”.
„To taka architektoniczna wizytówka mieszczańskiego renesansu w wersji lubelskiej – pełna przepychu, ale jeszcze w granicach miejskiej skali” – podsumowała AI.
Co wiemy o „najpiękniejszej kamienicy” w Lublinie?
Kamienica Konopniców, która nie tylko przez sztuczną inteligencję uważana jest za najpiękniejszy tego typu obiekt w mieście, znajduje się przy ul. Rynek 12 w Lublinie. Na tle pozostałych staromiejskich kamieniczek wyróżnia się przede wszystkim swoim błękitnym kolorem oraz bogactwem zdobień, wykutych w wapieniu. Są to głównie motywy roślinne oraz głowy bajkowych smoków, a na górze budynku znajduje się imponująca ozdobna attyka.
„Nad oknami pierwszego piętra widnieją portrety Sebastiana Konopnicy i jego żony Katarzyny — właścicieli kamienicy, którym to zawdzięcza się wspaniałą, renesansową dekoracją rzeźbiarską fasady, wykonaną ok. 1610 r.” – czytamy na lublin.eu.
Pierwsze wzmianki dotyczące tej kamienicy pochodzą z 1512 r., kiedy to należała do rodziny Schadurków. W kolejnych latach kilkukrotnie zmieniali się jej właściciele – byli nimi przedstawiciele rodów Domarathów, Kretków i Konopniców (córka Kretków, Katarzyna wyszła za mąż za Sebastiana Konopnicę – rajcę i burmistrza lubelskiego, wnosząc mu w posagu ten budynek). To właśnie Sebastian Konopnica pod koniec XVI w. przebudował kamienicę i i ozdobił ją w stylu manierystycznym.
Przekazy historyczne wskazują, że obiekt ten odwiedzali wysokiej rangi goście. Dla przykładu, w 1703 r. miał się tu zatrzymać król Szwecji Karol XII, a w 1707 r. – car Piotr Wielki.
Z kolei swój obecny wygląd Kamienica Konopniców w Lublinie zawdzięcza remontowi z 2003-2004 r. To właśnie w jego trakcie na dotychczas szarym budynku odkryto jego pierwotny, lazurowy kolor i postanowiono go przywrócić. Dzięki temu kamienica ta do dziś przykuwa uwagę lublinian i turystów odwiedzających miasto, bo znacznie wyróżnia się na tle pozostałych staromiejskich budynków.
Zobacz także galerię zdjęć: To najpiękniejsza ulica w Lublinie zdaniem sztucznej inteligencji
