Dziecko w tłumie

i

Autor: unsplash.com zdjęcie ilustracyjne

WYDARZENIA

Alfabet – nowy Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci w Lublinie. Co będzie się działo?

2023-05-31 11:00

Już 1 czerwca w Lublinie rozpocznie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Rozwoju Dzieci – Alfabet. Będzie ona poświęcona literce „A” i twórczości Hansa Christiana Andersena. To właśnie to wydarzenie zawładnie Ogrodem Saskim w pierwszych dniach nowego miesiąca. Co w programie?

Baza mocy, Kino Bambino, Baśniowe Skrytki i Pole Książek – to część atrakcji, jakie czekają zarówno na najmłodszych, jak i ich rodziców w ramach Alfabetu, czyli nowego Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Rozwoju Dzieci, który odbędzie się 1-4 czerwca na terenie Ogrodu Saskiego w Lublinie. Choć atrakcji w pierwszy dzień wydarzenia nie zabraknie już od samego rana, to oficjalna inauguracja festiwalu rozpocznie się około godz. 20, kiedy to z Placu po Farze wyruszy Korowód Światła, rozświetlony lampionami. Wezmą w nim udział artyści i artystki oraz całe rodziny, a trasa przemarszu zakończy się w Ogrodzie Saskim. W związku z korowodem należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

– Organizator zgłoszonego zgromadzenia zapowiada przejście uczestników Korowodu trasą, która rozpocznie się od Placu po Farze i dalej obejmie uliczki Starego Miasta, jezdnię ulicy Krakowskie Przedmieście w kierunku Ogrodu Saskiego. Zgodnie z informacjami podanymi w zgłoszeniu, zgromadzenie rozpocznie się o godzinie 19.40 i zakończy o godz. 21.40 – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego lubelskiego ratusza dodając, że według przewidywań w korowodzie może wziąć udział około 200 osób.

Nowa atrakcja dla dzieci w parku Tysiąclecia

Alfabet w Ogrodzie Saskim. Co będzie się działo podczas festiwalu?

Nazwa nowego festiwalu nie jest przypadkowa. Alfabet to festiwal literatury, który jest skierowany przede wszystkim do najmłodszych.

Alfabet to nowa propozycja na kulturalnej mapie Lublina z książkami w roli głównej, bo wierzymy w ich moc. Z jednej strony chcemy zabrać dzieci w beztroską podróż po świecie baśni, a jednocześnie zatrzymać się przy dziecięcych emocjach i pomóc je nazwać oraz oswoić. Wydarzenie łącząc kulturę z edukacją, przyczynia się do promocji czytelnictwa oraz najnowszych i najcenniejszych dzieł narodowej literatury dziecięcej i młodzieżowej, autorów i wydawców z Polski, Niemiec oraz Ukrainy – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji oraz pełnomocniczka prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Podczas festiwalu Ogród Saski stanie się baśniową przestrzenią, na której pojawią się między innymi: Kino Bambino z animacjami, Baśniowe Skrytki, Pole Książek, Czytelnia pod Chmurką czy Baza Mocy. Nie zabraknie również instalacji literackich, w tym Dzikich Łabędzi, Calineczki czy Stalowego Jeżozwierza, a także tematycznych wystaw, koncertów i spotkań z autorami i autorkami książek (np. Grzegorz Kasdepke, Grażyna Lutosławska, Joanna Concejo). Pierwsza lubelska edycja Alfabetu poświęcona jest twórczości Hansa Christiana Andersena. Więcej informacji wraz ze szczegółowym programem festiwalu znajdziecie tutaj.

Festiwal odbywa się w ramach projektu „Book=Life. Kooperatywa literacka dla rozwoju dzieci i młodzieży” („Book=Life. Literature Cooperative for Child and Youth Development”) i wpisuje się w obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży, jaką jest Lublin w 2023 roku.

Zobacz także: Trwają przygotowania do Nocy Kultury 2023 w Lublinie [ZDJĘCIA]