ZUS przyjmuje wnioski w programie 800+. Co trzeba zrobić, żeby dostać pieniądze?

i

Autor: pixabay.com ZUS przyjmuje wnioski w programie 800+. Co trzeba zrobić, żeby dostać pieniądze?

Finanse

ZUS przyjmuje wnioski w programie 800+. Co trzeba zrobić, żeby dostać pieniądze?

2025-02-01 15:09

Można już składać wnioski o świadczenie wychowawcze 800+ na nowy okres wypłat. Zmiany czekają obywateli Ukrainy – od nowego sezonu prawo do świadczenia będą mieć na dzieci, które chodzą do polskich szkół.

Najpierw przypomnijmy, czym jest program 800+. To świadczenie wychowawcze, które przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód rodziców.

Wynosi 800 złotych miesięcznie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o 800+ przez internet. Zgłoszenie można łatwo przesłać w aplikacji mobilnej mZUS. Wniosek można też wypełnić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, w portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej – tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Ewakuacja kamienicy przy ul. Farbiarskiej w Lublinie

Zgłoszenia dotyczą nowego rocznego okresu wypłat, który rozpocznie się w czerwcu 2025 roku i zakończy w maju 2026 roku. Na złożenie wniosku jest czas do końca czerwca. Warto jednak załatwić formalności nieco wcześniej, do końca kwietnia, żeby mieć gwarancję ciągłości wypłaty świadczeń.

Szykują się też zmiany dla obywateli Ukrainy.

Od czerwca wchodzą w życie zmiany w 800+ dla uchodźców z Ukrainy. Prawo do świadczenia na dziecko będzie powiązane z obowiązkiem nauki. To znaczy, że obywatel Ukrainy otrzyma 800+ pod warunkiem, że jego dziecko chodzi w Polsce do szkoły lub „zerówki”. Ta zmiana nie dotyczy najmłodszych dzieci, które nie mają jeszcze obowiązku nauki w placówce oświatowej – wyjaśnia Korba.

Do wniosku nie trzeba dołączać dokumentów, które to potwierdzają. O tym, czy dziecko uczęszcza do polskiej szkoły, ZUS dowie się z Systemu Informacji Oświatowej.

Status złożonego wniosku o 800+ można sprawdzić w aplikacji mobilnej mZUS i na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Będą tam także wnioski złożone przez portal Emp@tia i banki. Gdy Zakład przyzna świadczenie lub umieści w PUE prośbę o uzupełnienie wniosku, to powiadomi rodzica o tym SMS-em lub e-mailem.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Kolejna katastrofa budowlana w Lublinie? Mieszkańcy kamienicy przy ul. Farbiarskiej w nocy zaczęli ratować swój dobytek. Zdjęcia

Lublin Radio ESKA Google News
Autor: