Część wniosków wpływa do ZUS drogą tradycyjną, w postaci papierowej. Jednak także w ich przypadku automat znajdzie zastosowanie i przyspieszy obsługę.
- Mamy już doświadczenie w automatycznej obsłudze wniosków - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Tego typu system wykorzystywaliśmy przy obniżeniu wieku emerytalnego. Wówczas część wniosków również została zweryfikowana przez system.
Jeśli chodzi o tarczę antykryzysową, ZUS sprawdził już ponad 80 tys. wniosków, które wpłynęły przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.
- Jednak ta liczba niedługo będzie nieaktualna, ponieważ po wprowadzeniu tzw. automatów nastąpi masowa weryfikacja dokumentów - przyznaje Uścińska. - To stanie się jeszcze przed świętami. Chciałabym przekazać przedsiębiorcom, że pierwsze przelewy o tzw. postojowe wykonamy już 15 kwietnia.
Tzw. "tarcza antykryzysowa" umożliwia przedsiębiorcom zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty lub rozłożenie zaległości składkowych na raty. Natomiast samozatrudnieni i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, które doświadczyły przestoju w związku z Covid-19, mogą wystąpić do ZUS o świadczenie postojowe.
Co ważne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. Prowadzący firmy nie muszą spieszyć się ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.