Żubry

i

Autor: pixabay.com/zdjęcia ilustracyjne

ZWIERZĘTA

Żubry z lubelskich lasów „zwiedzają” Podkarpacie. Zostały uchwycone na zdjęciach

Na terenie jednego z nadleśnictw na Podkarpaciu udało się zaobserwować niecodziennych gości. Leśne tereny w tym województwie odwiedziły dwa żubry, które najprawdopodobniej odłączyły się od stada żyjącego na terenie Lasów Janowskich na Lubelszczyźnie.

Żubry z Lasów Janowskich widziane w innym województwie

Niedawno na terenie leśnictwa Glinianka, wchodzącego w skład Nadleśnictwa Rudnik w województwie podkarpackim, zaobserwowano dwa żubry. Wiele wskazuje na to, że – jak piszą w mediach społecznościowych pracownicy tego nadleśnictwa – ci niespodziewani goście to dwa samce, które odłączyły się od wolno żyjącego stada w Lasach Janowskich (woj. lubelskie).

„Właśnie teraz przypada kulminacja rui tego gatunku. W tym czasie dochodzi do walk pomiędzy bykami, a osobniki młodsze i słabsze są odganiane przez potężniejsze, nie tolerujące konkurentów. Takie przepędzone ze stada głównego młode byki tworzą odrębne stada kawalerskie i przemieszczają się w inne rejony. Trasy migracji mogą sięgać na dużo większy areał niż dotychczas” – czytamy na facebookowym profilu Nadleśnictwa Rudnik, Lasy Państwowe.

Żubr wędrowiec od kilku miesięcy przemierza Podkarpacie

Leśnicy przypominają przy tym, że żubry są największymi ssakami żyjącymi na terenie Europy. Dorosły samiec osiąga masę bliską 800 kg, a dziennie zjada około 50 kg pokarmu złożonego z traw, liści, gałązek czy kory drzew.

Widzisz żubra? Zachowaj ostrożność

Nadleśnictwo apeluje, by zachować szczególną ostrożność w przypadku, gdy podczas leśnych spacerów zauważymy żubra. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy zachowanie odstępu od zwierzęcia i spokojne wycofanie się.

„Jeżeli zauważycie Państwo żubry na terenie Nadleśnictwa Rudnik prosimy o kontakt” – apelują jednocześnie leśnicy.

Żubry w Lasach Janowskich na Lubelszczyźnie

Pierwsze żubry pojawiły się w Lasach Janowskich w 2021 r., kiedy to zostały przesiedlone z terenów Puszczy Boreckiej i Nadleśnictwa Kobiór w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”. Przez pierwsze tygodnie ssaki przechodziły proces adaptacji do nowego miejsca i znajdowały się w specjalnej zagrodzie, a następnie zostały wypuszczone i stworzyły wolno żyjące stado, które na początku składało się z ośmiu osobników. Rok później na świat przyszło pierwsze młode, natomiast kolejne dwa urodziły się w 2023 r. Docelowo, zgodnie z założeniami projektu, populacja żubrów na tych terenach ma w przyszłości liczyć 40 osobników.

Żubry już w XVI wieku zostały objęte ochroną na terenie Polski. Obecnie w naszym kraju żyje ponad 2,8 tys. tych ssaków, z czego nieco ponad 2,6 tys. na wolności.

Zobacz także galerię zdjęć: Ciekawski pyton królewski „Edek” wpadł w tarapaty. Na pomoc ruszyli strażacy z Lublina

Czego nie wolno robić w lesie? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W polskich lasach wolno rozpalać ogniska tylko w wyznaczonych miejscach.