Tablica, witająca studentów wchodzących na teren Kampusu Zachodniego od strony ul. Głębokiej

i

Autor: Bartłomiej Ważny Tablica, witająca studentów wchodzących na teren Kampusu Zachodniego od strony ul. Głębokiej

Znika słynna "Kambodża". W jej miejscu powstał Kampus Zachodni UMCS [WIDEO, AUDIO]

2020-09-23 17:57

Jeszcze do niedawna to miejsce studenci nazywali "Kambodżą", bo między rosnącymi tam krzakami czasem ciężko się było przedostać. Ale teraz - powstał tam nowy Kampus Zachodni UMCS. Uroczyście otwarto już budynki Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii.

Otwarcie Kampusu Zachodniego UMCS

Pod adresem Głęboka 44 jak na razie pojawiły się 2, połączone ze sobą funkcjonalnie budynki, ale to dopiero początek inwestycji.

- Powiedziałbym, że to będzie jakby skok cywilizacyjny i szok dla samych studentów - przyznał w rozmowie z nami prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS. - Budynki, w których do tej pory prowadzone były zajęcia na Pl. Litewskim, w zabytkowych pałacach nie zapewniały tak daleko idących udogodnień. Jak na razie, na terenie Kampusu Zachodniego powstały już dwa budynki, trzeci rośnie jak na drożdżach.

W ostatnich miesiącach, przy ul. Głębokiej 44 powstał sześcio-kondygnacyjny budynek Wydziału Politologii i Dziennikarstwa, a obok niego - Instytut Psychologii, który ma pięć kondygnacji. W tzw. łączniku (trzy kondygnacje) znajdują się części wspólne, takie jak: biblioteka, szatnia, barek oraz pomieszczenia techniczne. W ciągu 18 miesięcy powstał nowoczesny kompleks dydaktyczny o łącznej powierzchni ponad 11 tys. m².

Oba obiekty – oprócz nowoczesnych auli, sal wykładowych i seminaryjnych – posiadają również pomieszczenia specjalistyczne, dzięki którym położony zostanie jeszcze silniejszy nacisk na praktyczny aspekt zajęć dydaktycznych. Pomieszczenia kół naukowych, siedziba Legii Akademickiej, sale pracy własnej studentów i pracownie telewizyjne będą dla nich dostępne w nowej siedzibie Wydziału Politologii i Dziennikarstwa, zaś w obiekcie Instytutu Psychologii ulokowane zostały m.in.: pracownia testów psychologicznych czy pomieszczenie akademickiego centrum wsparcia.

Budynki są dostępne dla osób niepełnosprawnych w sposób zapewniający im komfort pracy i studiowania. Są to również budynki o ciekawej, nowoczesnej architekturze oraz wystroju wnętrz, nowocześnie wyposażone.

– U podstaw realizacji tej inwestycji leżało kilka przesłanek – wspomina prof. Stanisław Michałowski, Rektor UMCS w latach 2012–2020. – Główna to przekonanie, że o pozycji współczesnych uniwersytetów decyduje nie tylko poziom naukowy, ale istotne są także warunki, w jakich pracują nauczyciele akademiccy i studiuje młodzież. Druga przesłanka to brak możliwości pozyskania dużych środków finansowych z MNiSW na niezbędną modernizację Wydziałów Politologii i Dziennikarstwa oraz Pedagogiki i Psychologii. Natomiast trzecia przesłanka to pojawienie się szansy (wzorem wiodących uniwersytetów, takich jak: UJ, UAM, UW, UG) na pozyskanie środków rządowych na nową inwestycję na posiadanych przez Uczelnię terenach.

Studenci w nowym, Kampusie Zachodnim, rozpoczną naukę już od października. Łączny koszt inwestycji to prawie 83 mln zł.

Prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS, o nowo powstałym Kampusie Zachodnim uczelni:

Ile wiesz o polskim Youtube?

Pytanie 1 z 13
W Szczecinie został nagrany słynny film z hasłem: Ale urwał! Co było dalej?