granica

i

Autor: MSWiA

Zniesienie zakazu przebywania w miejscowościach przy granicy z Białorusią

2022-06-30 9:57

Wkrótce zostanie zniesiony zakaz przebywania w obszarze przygranicznym z Białorusią w woj. lubelskim i podlaskim. Zasady przebywania w obszarze przygranicznym będą inne dla Podlasia i na Lubelszczyźnie. Od kiedy zmiany wejdą w życie? Zapraszamy do artykułu.

Od kiedy zniesienie zakazu przebywania w miejscowościach przy granicy?

W odróżnieniu od Podlasia, na Lubelszczyźnie nie będzie zakazu przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy. W tym regionie granica polsko-białoruska przebiega wzdłuż rzeki Bug.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka, pierwszego lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w Podlaskiem i Lubelskiem.

„Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej” – przekazała rzeczniczka, potwierdzając w rozmowie z PAP, że na Lubelszczyźnie nie będzie takich ograniczeń.

Strzępka wyjaśniła, że z związku z zaawansowaniem prac nad budową zapory na granicy polsko-białoruskiej, MSWiA nie widzi konieczności przedłużenia zakazu przebywania w strefie nadgranicznej na obecnych zasadach, a wprowadzenie 200-metrowego zakazu na Podlasiu związane jest z instalacją elektronicznych elementów budowanej zapory.

W województwie lubelskim granica polsko-białoruska liczy ok. 180 km i przebiega wzdłuż rzeki Bug. Lubelski Urząd Wojewódzki informował w czerwcu, że dotychczas wypłacił przedsiębiorcom ponad 6,2 mln zł rekompensat w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego oraz czasowym zakazem przebywania w strefie nadgranicznej. Do tej pory złożono ponad 200 wniosków dotyczących takich branż jak gastronomia, hotelarstwo, turystyka.

Rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje do 30 czerwca 2022 r. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. Wcześniej od 2 września do 30 listopada 2021 r. na tym terenie obowiązywał stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu wskazano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy oraz incydenty w jej bezpośredniej bliskości, które mogą być wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego kryzysu migracyjnego.