– W tegorocznym programie zwracamy uwagę na śpiew tradycyjny – m.in. na repertuar i style wykonawcze mniejszości zamieszkujących Polskę, ale też na tradycje regionów Europy, z których pochodzą osoby występujące na Scenie Głównej Festiwalu. Zapraszamy Was na spotkania, warsztaty i koncerty, podczas których spotkamy artystów poszukujących inspiracji w tradycjach, z którymi są związani i z których się wywodzą – opowiada Karolina Waszczuk, dyrektorka Festiwalu.
Jedną z pierwszych artystek, których pojawienie się zapowiedzieli organizatorzy, jest Katarina Barruk. W swojej twórczości nawiązuje do tradycji Saamów (Sámi). Chociaż obecnie mieszka w Oslo, to wychowała się w położonej na północy Szwecji miejscowości Lusspie (szwedzkie Storuman), w rodzinie, w której używany był język Ume Sámi. Język ten, wraz z innymi językami saamskimi, jest dziś uważany za krytycznie zagrożony – posługuje się nim zaledwie kilkadziesiąt osób.
– Dorastałam w miejscu, gdzie większość ludzi mówiła po szwedzku – sama posługując się oprócz tego także językiem ojczystym, którego nie mogłam dzielić z przyjaciółmi. W swojej muzyce nie używam Ume Sámi po to, żeby cokolwiek udowadniać. Chodzi raczej o to, że w tym języku mogę najpełniej wyrazić siebie. Daje mi to możliwość, by zaprosić bliskich, ale także moją publiczność do świata, w którym Ume Sámi jest naturalny, aktualny i żywy – opowiada Katarina Barruk.
Artystka teksty do swoich utworów pisze właśnie w języku Saamów, wykorzystuje też charakterystyczne dla nich jojkowanie. W czasie lubelskiego koncertu wystąpią z nią norwescy muzycy: Arnljot Nordvik i Vegard Bjerkan. W Polsce w tym składzie wystąpią po raz pierwszy w sobotę 24 sierpnia o godzinie 19:30 na Błoniach pod Zamkiem.
To dopiero początek festiwalowych zapowiedzi. Więcej organizatorzy zdradzą już wkrótce.
Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński odbędzie się w weekend 23-25 sierpnia. W tym roku będzie to jego osiemnasta edycja.