Znamy pierwszych artystów Festiwalu Re:Tradycja Jarmark Jagielloński. Zagrają już za dwa miesiące

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Warsztaty Kultury, fot. Katarzyna Anna Kubiak

kultura

Znamy pierwszych artystów Festiwalu Re:Tradycja Jarmark Jagielloński. Zagrają już za dwa miesiące

2024-06-24 10:18

To będzie weekend w otoczeniu muzyki, sztuki ludowej i rzemiosła tradycyjnego. Za dwa miesiące w Lublinie odbędzie się Festiwal Re:Tradycja - Jarmark Jagielloński. Swoją twórczość zaprezentuje 120 rzemieślników pochodzących głównie z Europy Środkowo-Wschodniej. Nie zabraknie warsztatów, a także atrakcji dla dzieci i młodzieży.

Zajadał się nimi król Kazimierz, do dzisiaj rządzą w Lublinie

– W tegorocznym programie zwracamy uwagę na śpiew tradycyjny – m.in. na repertuar i style wykonawcze mniejszości zamieszkujących Polskę, ale też na tradycje regionów Europy, z których pochodzą osoby występujące na Scenie Głównej Festiwalu. Zapraszamy Was na spotkania, warsztaty i koncerty, podczas których spotkamy artystów poszukujących inspiracji w tradycjach, z którymi są związani i z których się wywodzą – opowiada Karolina Waszczuk, dyrektorka Festiwalu.

Jedną z pierwszych artystek, których pojawienie się zapowiedzieli organizatorzy, jest Katarina Barruk. W swojej twórczości nawiązuje do tradycji Saamów (Sámi). Chociaż obecnie mieszka w Oslo, to wychowała się w położonej na północy Szwecji miejscowości Lusspie (szwedzkie Storuman), w rodzinie, w której używany był język Ume Sámi. Język ten, wraz z innymi językami saamskimi, jest dziś uważany za krytycznie zagrożony – posługuje się nim zaledwie kilkadziesiąt osób.  

– Dorastałam w miejscu, gdzie większość ludzi mówiła po szwedzku – sama posługując się oprócz tego także językiem ojczystym, którego nie mogłam dzielić z przyjaciółmi. W swojej muzyce nie używam Ume Sámi po to, żeby cokolwiek udowadniać. Chodzi raczej o to, że w tym języku mogę najpełniej wyrazić siebie. Daje mi to możliwość, by zaprosić bliskich, ale także moją publiczność do świata, w którym Ume Sámi jest naturalny, aktualny i żywy – opowiada Katarina Barruk.

Artystka teksty do swoich utworów pisze właśnie w języku Saamów, wykorzystuje też charakterystyczne dla nich jojkowanie. W czasie lubelskiego koncertu wystąpią z nią norwescy muzycy: Arnljot Nordvik i Vegard Bjerkan. W Polsce w tym składzie wystąpią po raz pierwszy w sobotę 24 sierpnia o godzinie 19:30 na Błoniach pod Zamkiem.

To dopiero początek festiwalowych zapowiedzi. Więcej organizatorzy zdradzą już wkrótce.

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński odbędzie się w weekend 23-25 sierpnia. W tym roku będzie to jego osiemnasta edycja.