W Lublinie będzie e-kontrola
Od 18 listopada by sprawdzić, czy dane auto opłaciło postój w Strefie Płatnego Parkowania wykorzystywane będą dwa przystosowane do tego pojazdy.
- Chodzi o e-kontrolę z wykorzystaniem systemu skanowania tablic rejestracyjnych. Czynności prowadzić będą kontrolerzy wyposażeni w dwa pojazdy, na których zostały zainstalowane elektroniczne systemy. Zaletą tego typu rozwiązania jest podwojona częstotliwość kontroli oraz monitoring Strefy Parkowania – mówi Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.
Jak owe pojazdy sprawdzą, czy opłata została uiszczona? Zostaną zeskanowane numery rejestracyjne pojazdów, a specjalny system, w który będą wyposażone pojazdy je zweryfikuje.
- Za brak opłaty wezwania będą wysyłane do właścicieli pojazdów pocztą. Jest to nowe rozwiązanie, dotychczas informację o nałożeniu opłaty dodatkowej kierowca otrzymywał tylko za wycieraczkę. Podczas kontroli samochodu nastąpi skanowanie tablicy rejestracyjnej, ale powstanie też dokumentacja fotograficzna wraz ze współrzędnymi GPS, dzięki którym dokładnie będzie wiadomo, w jakiej lokalizacji znajdował się weryfikowany samochód – wyjaśnia Monika Fisz, rzecznik prasowy ZDiTM.
W Strefie Płatnego Parkowania pojawiły się nowe parkomaty
Poza wprowadzeniem nowego systemu e-kontroli w mieście pojawiły się też nowe parkomaty, które MPK Lublin wydzierżawiło od spółki City Parking Group z Grudziądza.
- Wymieniono wszystkie parkomaty znajdujące w trzech podstrefach – A, B i C. To w sumie 175 nowoczesnych urządzeń. Kierowcy mogą płacić za parkowanie gotówką, za pomocą karty płatniczej, blikiem oraz poprzez trzy aplikacje – SkyCash, City Park App i moBilet. Nowym rozwiązaniem będzie też możliwość zakupu abonamentów parkingowych bez konieczności wizyty w punkcie obsługi. Na ten cel udostępniony zostanie niebawem e-sklep – przyznaje Monika Fisz.
ZOBACZ TAKŻE: To nie lada gratka dla miłośników filmu „Top Gun”. Do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie trafił motocykl KAWASAKI GPz 900R NINJA, na którym w tym kultowym filmie jeździł Tom Cruise!
Zapłacimy więcej?
Jak informuje ZDiTM, na bazie założeń budżetowych, złożono wniosek o podniesienie opłat jednorazowych, abonamentowych oraz zryczałtowanych w SPP o około 10 proc. Dla przykładu: za pierwszą godzinę parkowania, w zależności od strefa, opłata wzrośnie od 30 do 50 groszy.
Z kolei opłata abonamentowa, również w zależności od strefy, ma wzrosnąć od 20 do 50 zł.
- Zmiana stawek opłat za postój w SPP związana jest ze zwiększeniem rotacji samochodów parkujących w SPP. Posiadane przez ZDiTM badania wyraźnie wskazują, że w związku z dużą ilością urzędów oraz innych miejsc użyteczności publicznej, zlokalizowanych w SPP, zwiększyła się liczba użytkowników samochodów na tym obszarze – przyznaje Monika Fisz.
Strefa Płatnego Parkowania w Lublinie obejmuje ponad 2,7 tys. miejsc postojowych, przy których znajduje się 175 parkomatów. W ubiegłym roku wpływ z SPP wyniósł ponad 13,1 mln zł.