Jak zapewniają organizatorzy projektu, będziemy mogli przenieść się do magicznego świata starych klisz i ogrodu z czasów Marie Curie-Skłodowskiej, ale w nowoczesnym wydaniu.
Wystarczy udać się na spacer po Ogrodzie Botanicznym. Przy tabliczce rośliny oznaczonej kodem QR zeskanować go smartfonem, aby wejść się do wyobraźni autorów filmów.
- Twórcy przez zastosowanie metafor, ilustrują obrazowo rośliny i wyrażają swój stosunek do natury - mówi nam Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS. A jednocześnie prezentują świat roślin polskiej noblistki, tak przez nią uwielbiany.
Jej otoczenie to: jawory, dęby, lipy, głogi, mahonie, azalie, jałowce, róże, irysy, wrzosy, hortensje, barwinki, zawilce, pelargonie, akacje, złotokapy, lilie, glicynie, jaskry, nenufary, kaczeńce.
- Przyroda stanowiła więc dla niej istotny element życia osobistego i naukowego, łączyła ją z nauką. Stosunek do przyrody wyrażała w wielu wystąpieniach naukowych, czerpała swoją wiedzę z natury - mówi Adamska.
To wszystko zobaczymy w Botaniku UMCS i podczas wystawy „Garden Movie”. Cykl powstał zresztą pod wpływem wystawy lubelskiej artystki Krystyny Rudzkiej-Przychody pt. „Noblistka zapisana w zieleni”.
- Prezentowanej w Dworku Kościuszków na jubileusz 75-lecia Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w 2019 r. oraz materiałów o roślinach Marii, opracowanych przez dr Grażynę Szymczak, dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS - wyjaśnia Adamska.
Wernisaż już 9 czerwca o godz. 13.00 w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie. W świat roślin noblistki przenosić będzie można się do końca października.
Polecany artykuł: