Zatrucie grzybami - jakie są objawy?

i

Autor: Canva / fot. Pexels

Zatrucie grzybami. Jakie są objawy, o czym trzeba pamiętać?

2022-09-15 16:42

W Polsce każdego roku kilkaset osób hospitalizowanych jest z powodu zatrucia grzybami. Zjedzenia trującego grzyba może zakończyć się śmiercią. Jesienią najwięcej zatruć wywołuje zjedzenie krowiaka podwiniętego, który podobny jest do rydza. Jakie są objawy zatrucia grzybami i o czym warto pamiętać zgłaszając się do lekarza? Zapraszamy do artykułu.

Zatrucie grzybami – jakie są objawy?

Toksyny zawarte w grzybach trujących mają różny wpływ na organizm. Objawy zatrucia mogą pojawić się po kilkunastu minutach od spożycia dania z grzybów, lub nawet kilka dni później – to właśnie te zatrucia są najgroźniejsze dla człowieka, ponieważ uszkadzają narządy wewnętrzne. Nawet zjadając niewielką porcję dania z trujących grzybów możemy się poważnie rozchorować. Zatrucia nie wynikają bowiem z ilości zjedzonych grzybów, ale rodzaju i ilości toksyn, jakie przedostały się do organizmu.

Najgroźniejsze są zatrucia cytotropowe, które powodują uszkodzenia narządów (wątroby, nerek, trzustki, serca, wątroby). Drugi typ to zatrucia neurotropowe prowadzące do zaburzeń psychoneurologicznych. Najmniej niebezpieczne dla człowieka są zatrucia gastryczne powodujące wymioty, biegunkę i bóle brzucha. Warto pamiętać, że nie u każdego zatrucie grzybami wywoła identyczne objawy w tym samym czasie.

Typowe objawy zatrucia grzybami to:

  • nudności;
  • wymioty;
  • ból brzucha;
  • biegunka;
  • nadmierna potliwość;
  • duszności;
  • zaburzenia widzenia, halucynacje;
  • podwyższona temperatura;
  • suchość w ustach;
  • rozszerzone źrenice.

Pierwsza pomoc po zatruciu grzybami

Przy podejrzeniu zatrucia grzybami należy natychmiast udać się do lekarza. Z zatruciem wywołanym przez grzyby sami sobie nie poradzimy. Oczywiście można spróbować wywołać wymioty, aby usunąć z żołądka resztki grzybów, ale przede wszystkim, należy zabrać ze sobą próbkę tego, co zjedliśmy do badania. Szczelnie zapakowana próbka wymiocin lub część grzybowej potrawy to rzecz, którą powinniśmy koniecznie zabrać ze sobą do szpitala. Zebranie tego materiału jest bardzo ważne, bo pozwoli na szybsze zidentyfikowanie toksyny, która wywołała zatrucie. Leczenie się „wódką z pieprzem” nie pomoże, a w przypadku zatrucia np. muchomorem sromotnikowym możemy tylko pogorszyć sprawę.W przypadku zatrucia grzybami liczy się czas, dlatego nawet przy najmniejszym podejrzeniu zatrucia, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jeśli zatruliśmy się podczas rodzinnego obiadu, to wszystkie osoby, które jadły zatruta potrawę powinny być pod obserwacją, nawet jeśli nie mają żadnych objawów zatrucia. Mitem jest, że wszystkie trujące grzyby mają gorzki smak wiele śmiertelnie niebezpiecznych grzybów jest bezsmakowych. Dlatego żeby uniknąć zatrucia zebrane grzyby warto sprawdzić w sanepidzie.