Grzyb szatan. Jak można rozpoznać trującego borowika szatańskiego? Tu znajdziesz najważniejsze informacje!

i

Autor: unsplash.com/LukeEmski Zdjęcie ilustracyjne

Grzybobranie

Grzyb szatan. Jak odróżnić trującego borowika szatańskiego od „prawdziwka”? Poznaj te zasady!

2024-10-01 22:13

Jak odróżnić trującego borowika szatańskiego od jadalnego borowika szlachetnego? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie! Jeśli w najbliższym czasie wybierasz się na grzybobranie, to koniecznie poznaj te proste zasady, by uniknąć niebezpiecznej pomyłki!

Jak wygląda borowik szatański? To musisz wiedzieć

Borowik szatański (Rubroboletus satanas), nazywany jest również diablikiem, szatanem, smoczym łbem lub trucicielem. Te niezbyt przyjemne nazwy zostały mu nadane ze względu na fakt, iż jest on toksycznym gatunkiem grzybów należących do rodziny borowikowatych. Przez wielu grzybiarzy jest on uznawany za jednego z najpiękniejszych grzybów leśnych.

W 2021 Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego zarekomendowała używanie nazwy krwistoborowik szatański.

Grzyb szatan - jak go odróżnić od „prawdziwka”?

Trujący borowik szatański wygląda z góry równie imponująco jak jego jadalny odpowiednik — borowik szlachetny, ale tym, co go wyróżnia jest nietypowo zabarwiony czerwony trzon. Dlatego podczas zbierania borowików warto sprawdzić, jakiego koloru to właśnie ten czerwony kolor trzonu powinien nas zniechęcić. U jadalnych borowików trzon jest koloru białego, szarobiaławego lub piaskowego. Jeśli natkniemy się na dużego grzyba szatańskiego, może nas zaskoczyć zapach, jaki roztacza. Nie jest to bowiem typowy zapach grzyba, lecz wokół borowika szatańskiego wyczuć można woń padliny. Nieprzyjemny zapach borowika szatańskiego grzybiarze porównują czasami do zapachu zgniłej cebuli.

Zarówno czerwony trzon, jak i nieprzyjemny zapach są czymś, co powinno nas zniechęcić do zerwania tego grzyba. Borowik szatański jest w Polsce pod ochroną. Jeśli się na niego natkniemy, nie powinniśmy go niszczyć ani wycinać. Wszystko dlatego, że uznawany jest za gatunek wymierający. Zdarza się, że grzybiarze niszczą grzyby niejadalne bądź trujące. Co zrobić, jeśli znajdziemy kapelusz borowika, ale nie wiemy, czy jest on jadalny.

Można to łatwo sprawdzić, grzyb szatan dotknięty czubkiem języka ma wyczuwalny gorzki smak. Taki test nie spowoduje przykrych dolegliwości, więc można go śmiało wykonać za każdym razem, gdy nie wiemy, co tak naprawdę znaleźliśmy.

Postawili ścianę różowych grzybów w centrum miasta. Dziwna instalacja, o co tu chodzi?

Jeżeli nie masz pewności do tego, czy grzyb jest jadalny, to warto zanieść go do najbliższej stacji epidemiologicznej w twoim mieście. Sprawdzenie rodzaju grzyba nic nie kosztuje, a może zapobiec poważnym zatruciom.

Zatrucie borowikiem szatańskim. Jakie są objawy?

Zatrucie grzybem szatanem polega na pojawieniu się dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Najczęściej pojawiają się gwałtowne wymioty, a do tego dochodzi wodnista biegunka. W ekstremalnych wypadkach toksyny mogą zaatakować także układ nerwowy. Obawia się to pojawieniem się nawet halucynacji! Można nawet stracić wzrok! Jeżeli zauważcie u siebie takie objawy, to należy udać się do szpitala. Zatrutej osobie nie można podawać nic do picia ani do jedzenia, ponieważ trucizna można szybciej przeniknąć do krwi. 

Zobacz także galerię zdjęć: Trwa prawdziwy wysyp grzybów w woj. lubelskim! Czytelnicy w koszykach mają setki borowików!

Listen to "Witamina D - jak ją mądrze suplementować? Gość: dietetyk kliniczny Ewa Trusewicz. Super Zdrowi" on Spreaker.