Zamiast usuwać usterki, będą im zapobiegać. Dzięki temu zapomnimy o przerwach w dostawach prądu

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Couleur

wiadomości

Zamiast usuwać usterki, będą im zapobiegać. Dzięki temu zapomnimy o przerwach w dostawach prądu

2025-04-07 16:02

Naukowcy z Lublina będą pracowali nad rozwiązaniem, które pomoże zapobiegać przerwom w dostawie energii elektrycznej. A to dzięki temu, że łatwiej będzie można przewidywać awarie. Ma też być bardziej ekologicznie. Na Politechnice Lubelskiej rozpoczyna się wyjątkowy projekt, który jest pierwszym takim w Polsce.

- Na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej powstanie nowoczesne Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech. Mamy takie ambitne założenie, zapobiegać usterkom, a nie je usuwać. W sytuacji awaryjnej, np. spowodowanej silnym wiatrem, czy opadami śniegu, żeby urządzenia jak najszybciej rekonfigurowały ten układ i zapewniały dostawę energii do odbiorców - mówi prof. Paweł Węgierek z Politechniki Lubelskiej.

Żeby to było możliwe potrzebne są zaawansowane systemy monitorujące i diagnostyczne. To właśnie tego typu urządzenia znajdą się w laboratorium LabTech.

- Laboratorium będzie pozwalało nam na testowanie urządzeń o bardzo wysokich parametrach, czyli to jest takie laboratorium wysokonapięciowe. Dzięki inteligentnym systemom diagnostycznym możliwe będzie dokładne monitorowanie stanu technicznego urządzeń wykorzystywanych w przesyle i dystrybucji energii elektrycznej. Badania obejmą zarówno nowo produkowane urządzenia, jak i te już eksploatowane - dodaje prof. Węgierek.

Wartość projektu to ponad 10 milionów złotych. Współfinansowany jest on z funduszy europejskich. Laboratorium ma być gotowe za 1,5 roku.​

Zobacz także naszą galerię zdjęć: W 3 dni z Białegostoku do Lublina na rowerze. Radiowcy ruszyli wesprzeć sport!

Lublin Radio ESKA Google News
Lubelskie: Trwa budowa obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej