Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował na swoim facebookowym fanpage'u o odnalezieniu nowych zabytków archeologicznych. Chodzi o kilka różnych grotów do strzał, bełt do kuszy, a także żelazną ostrogę, które ujrzały światło dzienne podczas poszukiwań prowadzonych na terenie Nadleśnictwa Józefów.
Czym charakteryzują się odnalezione militaria?
Trzy znalezione groty były częścią strzał do łuku. Ich pochodzenie jest datowane na przełom X/XI wieku. Niestety, obecnie są przerdzewiałe i mają liczne wykruszenia.
„Ich długość waha się od 5,5cm do 7cm, średnice tulei na drzewce strzał wynoszą od 0,7cm do 1,1cm, a rozstaw zadziorów wynosi od 1,6cm do 2cm” – precyzuje LWKZ.
Zabytkiem archeologicznym jest także żelazny, liściowaty, 30-centymetrowy grot włóczni, z tuleją do osadzenia na drzewcu. Jak podkreśla LWKZ, jest on zachowany w dobrym stanie, mimo znajdującej się na nim rdzy.
Odnaleziono także żelazny, czterograniasty bełt do kuszy o długości 7,5 cm, który pochodzi najprawdopodobniej z XIV/XV wieku.
„Bełt jest bardzo skorodowany. Rdza doprowadziła do wykruszeń końcówki ostrza i tulei” – zaznacza LWKZ.
W trakcie prac poszukiwawczych znaleziono także żelazną ostrogę, której ramiona sięgają ok. 10 cm. Jest ona mocno zdeformowana i przerdzewiała. Według wstępnych oględzin, pochodzi z przełomu XV/XVI wieku.
Znaleziska niebawem trafią do zbiorów muzeum w Biłgoraju.