- Ten Festiwal Przyrody jest niezbędny do tego, żeby zarazić ludzi taką miłością do przyrody, tej przyrody, którą mamy szansę poznać dzięki naszym ekspertom. Wydaje się, że w czasach kryzysu klimatycznego, który teraz mamy, utraty bioróżnorodności w różnych miejscach na świecie, Europie, Polsce, mamy niejako taką powinność dla przyszłych pokoleń mówić o tym, że to jest ważne. Przyroda powinna być zarówno w sercu, jak i w głowie każdego z nas. Przyroda bez nas przetrwa. My bez tej przyrody będziemy mieli trochę ciężej - mówi Adam Lesiuk z Fundacji dla Przyrody.
Celem Festiwalu Przyrody jest zarażenie mieszkańców Lublina miłością do otaczającej ich przyrody i troską o nią. Mają w tym pomóc warsztaty, spotkania z przyrodnikami i koncerty. Co w tegorocznym programie?
- Mamy 2 dni darmowej imprezy, 4 multimedialne koncerty, w sumie 10 warsztatów, około 11 prelekcji, zaproszonych jest około 16 ekspertów, mamy 14 stoisk edukacyjnych, 3 wystawy terenowe i 1 konkurs. Zapraszamy zespoły, którym przyroda w duszy gra, które są bardzo związane też z działaniami proekologicznymi. W piątek wystąpi zespół Micromusic. Sobota jest to z kolei koncert, który będzie poprzedzony jeszcze występem Patrycji Betley i to jest inspirująca podróż po świecie muzyki z wykorzystaniem instrumentów takich trochę medytacyjnych. To jest taka forma pokazania muzyki w zestawieniu z przyrodą. Natomiast wieczorem będzie to muzyka Jenkinsa z płyty "Songs of Sanctuary" w wykonaniu Orkiestry Stowarzyszenia Wschód Kultury - mówi Kamil Stepuch z Fundacji dla Przyrody.
Festiwal Przyrody to dwudniowe wydarzenie. Odbędzie się w piątek i sobotę w Ogrodzie Saskim. Szczegółowy program znajdziecie na stronie internetowej festiwalprzyrody.pl.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: Noc Muzeów 2025 w Lublinie
