Wymieniają się doświadczeniami. W Lublinie rozmawiają o SMA

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/DarkoStojanovic

zdrowie

Wymieniają się doświadczeniami. W Lublinie rozmawiają o SMA

2024-04-08 14:46

Lekarze z Europy Środkowej i Wschodniej oraz z Azji będą uczyli się od lubelskich specjalistów jak leczyć pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni. To właśnie Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie jest liderem w Europie w ilości podań w terapii genowej w SMA. W poniedziałek rozpoczęło się dwudniowe spotkanie-szkolenie dla lekarzy neurologów.

Lublin z winylem, czyli ruszyła Lubelska Giełda Płyt

- Spotkanie ma na celu wymianę doświadczeń w opiece nad dziećmi z rdzeniowym zanikiem mięśni - mówi prof. Magdalena Chrościńska-Krawczyk, Kierownik Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. - Będziemy wymieniać się doświadczeniami w leczeniu i opiece nad pacjentami oraz trochę uczyć, pokazywać to, co my już osiągnęliśmy, bo jesteśmy liderami, jeżeli chodzi o ilość podań terapii genowej u dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni. Liderami nie tylko w Polsce, ale również w Europie.

W spotkaniu uczestniczą lekarze m.in. z Chorwacji, Słowacji, Rumunii, Bułgarii czy Kazachstanu.

- Zmieniło się to, że mamy dostępny przesiew noworodkowy w kierunku rozpoznawania rdzeniowego zaniku mięśni. Każdy noworodek w tej chwili już w Polsce jest badany w kierunku tego schorzenia. Wczesne rozpoznanie pozwala na wczesne wdrożenie leczenia i co pozwala w dużym stopniu na praktycznie późniejszy prawidłowy rozwój pacjentów. Niezwykle ważne dla dzieci - dodaje prof. Chrościńska-Krawczyk.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie jest liderem w Europie w ilości podań terapii genowej w rdzeniowym zaniku mięśni. Taką terapię podano już 53 pacjentom.