5. Wybory samorządowe 2024

i

Autor: PAP/Leszek Szymański

wybory

Wybory prezydenckie 2025. Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? Kiedy ruszy nabór wniosków? Wyjaśnia pełnomocnik prezydenta Lublina ds. wyborów

2025-02-12 16:16

W maju zdecydujemy o tym, kto zostanie prezydentem Polski. Jak udało się ustalić portalowi Eska.pl, wkrótce ruszy nabór pracowników do obwodowych komisji wyborczych. Na czym polega ta praca i kto może zostać jej członkiem? Wyjaśnia pełnomocnik prezydenta Lublina ds. wyborów.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2025?

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, iż wybory prezydenckie w 2025 roku odbędą się w niedzielę 18 maja. Ewentualna druga tura odbędzie się dwa tygodnie później. Według harmonogramu, do 24 marca kandydaci na prezydenta muszą zgłosić do PKW informację o utworzeniu komitetów wyborczych.

Do 4 kwietnia (do godziny 16) można zgłaszać do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na prezydenta RP.

Kto i kiedy może zgłosić wniosek o członkostwo w obwodowej komisji wyborczej? Wyjaśnia pełnomocnik prezydenta Lublina

Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która:

  • jest obywatelem polskim
  • najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat
  • nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu
  • nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu
  • nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu

Oficjalnie nie jest jeszcze prowadzony nabór. Dlaczego? Państwowa Komisja Wyborcza nie zatwierdziła druku zgłoszeniowego.

- Tak naprawdę, taki druk powinien być już dostępny. Wybory zostały zatwierdzone miesiąc temu i nic nie stało na przeszkodzie, by PKW taką uchwałę podjęła, bo te wzory są zbliżone do siebie – wyjaśnia Łukasz Mazur, pełnomocnik prezydenta Lublina ds. wyborów.

Jak dostać się do komisji wyborczej?

Zgłoszenia do komisji wyborczych są dokonywane przez komitety wyborcze kandydatów. A te zgłaszają konkretne osoby. Jeśli takowych będzie za dużo, to wtedy przeprowadzane jest losowanie. Z kolei jeśli będzie ich za mało, to odpowiedni komisarz wyborczy wybiera kandydatów z listy rezerwowej. Czy typowy „Kowalski” może zostać do niej przyjęty?

- Może, ale musi się najpierw zgłosić do komitetu wyborczego. Komitety często przyjmują również osoby, które nie są członkami partii politycznych i nie mogą wypełnić tego składu swoimi sympatykami. Dlatego przyjmowane są też osoby, które po prostu przyjdą do ich biura i chcą wziąć udział w pracach komisji – wyjaśnia Łukasz Mazur.

Jak wygląda rekrutacja członków komisji wyborczych?

Komitety wyborcze muszą zgłosić swoich kandydatów do 18 kwietnia. Następnie jest prowadzona weryfikacja zgłoszonych osób. Natomiast do 28 kwietnia komisarze wyborczy muszą ogłosić oficjalną listę składów wyborczych.

- Po ogłoszeniu tych list jest organizowane szkolenie dla członków komisji i pierwsze posiedzenia. Wtedy wybierany jest przewodniczący komisji i jego zastępca. Jako urząd miasta przekazujemy im informacje ws. kontaktu z informatykiem, gospodarzem lokalu wyborczego – wyjaśnia w rozmowie z portalem Eska.pl pełnomocnik prezydenta Lublina ds. wyborów.

Na czym polega praca w komisji?

W skrócie: skład komisji czuwa nad prawidłowym przebiegiem wyborów na terenie swojego obwodu, za który odpowiada.

- Dzień przed wyborami odbierają materiały wyborcze, mają obowiązek sprawdzić lokal, czy wszystko jest w porządku, wywiesić odpowiednie obwieszczenia, przeliczyć karty do głosowania – precyzuje Łukasz Mazur.

Członkowie komisji w dniu wyborów muszą być nie później niż godzinę przed otwarciem lokalu. Jeśli wszystko jest w porządku, to pracownicy PKW stemplują karty do głosowania. W trakcie wyborów do ich obowiązku należy m.in. zapanowanie nad powstaniem ewentualnej kolejki wyborców. Legitymują ich, weryfikują, czy osoba, która znajduje się w spisie wyborców, złożyła podpis przed wydaniem karty, czy również nie przeszkadza innym głosującym. Jedna z osób w składzie komisji jest odpowiedzialna za kontrolę urny wyborczej.

- Gdy lokal wyborczy jest zamknięty i żadnych wyborców już nie ma, komisja kończy wybory i przystępuje do liczenia głosów, po czym sporządzany jest protokół. Następnie dane wprowadzane są do systemu PKW i drukowane. Członkowie je podpisują. Wszystkie materiały z wyborów muszą odpowiednio zapakować i ostemplować. Wtedy dopiero materiały trafiają do urzędników wyborczych i urzędu miasta – tłumaczy Łukasz Mazur.

Ile zarabia członek obwodowej komisji wyborczej? Takie są stawki 2025

Jak przyznaje pełnomocnik prezydenta ds. wyborów kwota ta jest inna jeśli chodzi o wybory samorządowe, parlamentarne i prezydenckie. Członkowie komisji w majowych wyborach mogą liczyć na wynagrodzenie:

  • przewodniczący komisji – 700 zł
  • wiceprzewodniczący – 600 zł
  • członek komisji – 500 zł

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 18 maja. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21.

Szybkie pytania z jasnowidzem Jackowskim. Tak widzi 2025 rok: wojna, cięcie 800 plus, wybory i... Iwona Wieczorek!
Znane osoby, które rozsławiły woj. lubelskie! Gdzie się urodzili? Sprawdź swoją widzę!
Pytanie 1 z 10
Gdzie urodził się Krzysztof Cugowski, wokalista Budki Suflera?