Honorowe obywatelstwo miasta nadawane jest autorytetom naukowym i moralnym o wybitnych zasługach dla krajowej i międzynarodowej promocji Lublina. Do tej pory taki tytuł przyznano 13 osobom. Honorowym obywatelem Lublina jest między innymi św. Jan Paweł II, prezydent Ryszard Kaczorowski, Julia Hartwig, doktor Wanda Półtawska czy prof. Norman Davis.
Na czwartkowej sesji Rady Miasta zostanie podjęta decyzja o nadaniu honorowego obywatelstwa ojcu Ludwikowi Wiśniewskiemu, który wniósł istotny wkład w tworzenie środowisk demokratycznej opozycji. Drugim nominowanym do tego tytułu jest prof. Giuseppe Guarnaccia, wybitny włoski okulista.
Dlaczego akurat on i co on ma wspólnego z Lublinem? Okazuje się, że bardzo wiele.
- Ta nominacja jest ukoronowaniem ponad 10-letniej współpracy pana prof. Guarnaccia z ośrodkiem lubelskim i lubelską okulistyką - mówi prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. - Dzięki tej współpracy większość pracowników naszego ośrodka przeszła szkolenia w Europejskiej Szkole Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) w Lugano. Udało się też przenieść wiele aktywności Szkoły Europejskiej do Lublina i do Polski. W Lubinie i w Warszawie odbywały się zjazdy, szkolenia i kursy, z których skorzystały setki okulistów z Polski i świata. Dzięki temu udało się wypromować Lublin na arenie międzynarodowej.
Dzięki prof. Giuseppe Guarnaccia udało się założyć w Lublinie satelitarne centrum ESASO. To jedyna w Europie i druga na świecie filia Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki w Lugano w Szwajcarii. Ośrodek już szkoli okulistów z Polski jak i z całego świata.
- Prof. Guarnaccia swoją działalnością stworzył nam możliwości rozwoju sprzętowego, poznania najnowszych technologii, a także wprowadzenia nowych technik chirurgicznych - dodaje prof. Rejdak. - Spowodował, że wielu lekarzy z zagranicy przyjeżdża się szkolić właśnie do nas.