- Cały czas trzymamy się założeń i jeśli chodzi o materiały, i jeśli chodzi o formę architektoniczną. Ścieżka ma być naturalna, przepuszczalna. Oprócz topografii, zależało nam na tym, żeby także pod względem krajobrazowym była ona atrakcyjnie poprowadzona. Żeby mieszkańcy nie tylko mogli szybko i sprawnie przejść między dwiema dzielnicami, ale żeby też mieli frajdę ze spaceru. Ścieżka będzie pokazywała uroki przyszłego parku. Trasa więc meandruje w niektórych miejscach - powiedział podczas oficjalnej prezentacji projektu Piotr Szkołut architekt krajobrazu, projektujący park na Górkach Czechowskich.
Uatrakcyjnieniem trasy ma być naturalny plac zabaw z kolejką linową, skarpą wspinaczkową czy konstrukcją do balansowania.
- To atrakcja, a jednocześnie przystanek. Plac zabaw naturalny i mało inwazyjny. Korzystamy przy budowie wyłącznie z materiałów naturalnych. Do uatrakcyjnienia przestrzeni zabawowej staramy się wykorzystać teren. Wokół placu nie chcemy zmieniać roślinności. Tam, gdzie wymagać będzie odtworzenie, nasadzimy to samo. Wprowadzimy kilka zjeżdżalni, naturalne liny, drewno, piasek, chyba że będą sztuczne łączniki, więc muszą się pojawić - dodaje Szkołut.
Ciekawostką ma być oryginalna huśtawka w kształcie sześciokąta oraz nietypowa forma zadaszenia inspirowana kształtem zaczerpniętym z natury. Pozwoli schronić się zarówno przed słońcem, jak i przed deszczem.
Budowany trakt połączy Sławin i Czechów między ul. Poligonową a Koncertową. Pozwolenie na budowę zostanie złożone w przyszłym tygodniu. Następnie rozpisany zostanie przetarg. Po wyłonieniu wykonawcy, jeszcze w tym roku, ma rozpocząć się realizacja inwestycji.
Prace mają być pozbawione konieczności użycia sprzętu ciężkiego. Dodajmy, że to początek budowy 75-hektarowego Parku Naturalistycznego, który ma powstać na Górkach Czechowskich. Pozostałe etapy są uzależnione od umów podpisanych przez miasto Lublin ze spółką TBV.
Od początku inwestycja wywołuje liczne kontrowersje różnych środowisk i mieszkańców Lublina, którzy sprzeciwiają się ingerencji w naturalne środowisko tzw. zielonych płuc miasta.
Polecany artykuł: