Atak wilków w woj. lubelskim
Do ataku doszło w niedzielę około godziny 10.00 w Woli Kisielskiej w pow. łukowskim. Właściciel stada natychmiast zareagował i starał się przegonić drapieżniki. Jak informował media rzecznik prasowy łukowskiej policji, Marcin Jóźwik na miejsce skierowano funkcjonariuszy, którzy potwierdzili obecność siedmiu wilków.
Jednego z pogryzionych zwierząt nie udało się uratować i lekarz weterynarii zdecydował się, aby uśpić jedno z zaatakowanych cieląt. O zdarzeniu zostały poinformowane władze samorządowe.
To nie pierwsze tego typu zdarzenie w woj. lubelskim. Wójt apeluje
Wilki już atakowały w tych okolicach. Kilka tygodni temu, w sierpniu wilki zagryzły psa na prywatnej posesji.
– Mamy wiedzę o kilku atakach na zwierzęta gospodarskie w gminie Stoczek w latach ubiegłych i jednym przypadku ataku na psa w gminie Wojcieszków w tym roku – mówił „Dziennikowi Wschodniemu” Kazimierz Żmuda, zastępca nadleśniczego.
Ataki wilków w woj. lubelskim mogą się powtórzyć
Wilki były widziane w rejonach pow. łukowskiego, więc rośnie ryzyko podobnych incydentów. Dlatego więc wójt gminy Stoczek Łukowski wystosował specjalny komunikat dla mieszkańców regionu:
- Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności – czytamy.
Co jednak mogą zrobić mieszkańcy? Władze gminne zalecają:
- Zabezpiecz swoje zwierzęta - zalecamy wzmocnienie ogrodzeń oraz unikanie wypuszczania zwierząt na noc na pastwiska;
- Zadbaj o swoje bezpieczeństwo - podczas spacerów w lasach lub okolicach leśnych należy unikać poruszania się w pojedynkę, szczególnie po zmroku. Jeśli spotkasz wilka wycofaj się spokojnie: możesz przyspieszyć dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się Tobą.
- Informuj władze – prosimy o zgłaszanie do Urzędu Gminy, tel. 25 7970047 wszelkich sytuacji zagrożenia związanych z obecnością wilków na naszym terenie.
Jednocześnie przypominają, że zgodnie z art. 126 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2024 r. o ochronie przyrody, za szkody wyrządzone przez wilki w pogłowiu zwierząt gospodarskich odpowiada Skarb Państwa.
- Oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania i jego wypłaty dokonuje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie – dodają.
Zobacz także: Wrześniowy spacer po centrum Lublina