szpital al. kraśnicka lublin

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

zdrowie

Wielkie plany lubelskiego szpitala. Na razie nowy oddział kardiochirurgii

2024-03-13 18:08

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie powstanie oddział kardiochirurgii, transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia. Jednostką pokieruje prof. Michał Zembala.

Niebawem w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym chcemy utworzyć nowy rodzaj świadczeń w zakresie chorób naczyń, w tym kardiochirurgii i transplantologii. Szeroko pojęty projekt, do którego chcemy podejść dwuetapowo. W pierwszej kolejności to utworzenie oddziału kardiochirurgii i namiastki transplantologii – zapowiedział dyrektor Piotr Matej. Poinformował, że oddział będzie dysponował 24 łóżkami, w tym czterema intensywnego nadzoru.

Nową jednostką pokieruje prof. Michał Zembala.

Mapy potrzeb pokazują, że tu, na wschodniej ścianie Polski, w szczególności w Lubelskiem, brak szczególnie rozwiązań dla chorych z ciężką niewydolnością krążenia. Mówimy o takich chorych, których serce pracuje już bardzo słabo – stwierdził prof. Zembala, dodając, że na wschód od Wisły nie ma ośrodka, który wspomagałby mechaniczne krążenie i transplantacje serca. Wyraził nadzieję, że taki ośrodek powstanie w 2025 r.

W kolejnym etapie planowane jest utworzenie Wschodnioeuropejskiego Centrum Chorób Serca, Naczyń i Mózgu, które objęłoby pacjentów i pacjentki z Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier i Rumunii.

Dyrektor Matej uzupełnił, że środki na utworzenie centrum mogłyby pochodzić z KPO i od samorządu województwa lubelskiego.

Urząd Marszałkowski zakomunikował, że nowy oddział wykorzysta istniejącą infrastrukturę szpitala, będzie dysponował dwiema salami operacyjnymi. Spośród oferowanych zabiegów wymieniono: małoinwazyjne leczenie wad strukturalnych serca i wielkich naczyń z zastosowaniem technik endoskopowych lub technik robotowych, przezcewnikowe leczenie wad strukturalnych serca, leczenie wstrząsu kardiogennego oraz ostrej i przewlekłej zatorowości płucnej. Planowane jest również wykonywanie transplantacji serca i mechaniczne jego wspomaganie.

W placówce przy al. Kraśnickiej planowane jest również otwarcie przyszpitalnej poradni, która będzie kwalifikowała chorych do zabiegów kardiochirurgicznych, kardiologicznych lub leczenia zachowawczego, kompleksowo przygotowywała pacjentów i pacjentki do zabiegu oraz obserwowała ich po zabiegu operacyjnym.

Prof. Michał Zembala jest ekspertem chirurgii serca i naczyń. Specjalizuje się w leczeniu chorych z ciężką niewydolnością serca, wykonując zarówno zabiegi transplantacji serca oraz wszczepienia sztucznych komór serca i sztucznego serca. Wykonał pierwsze w Polsce udane retransplantacje serca, wprowadzając tę formę terapii do standardu postępowania w przypadku schyłkowej niewydolności przeszczepionego organu. Jest uznanym ekspertem w dziedzinie przezcewnikowego leczenia chorób zastawki aortalnej. Przez wiele lat pracował w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a w latach 2018–2022 był koordynatorem Oddziału Kardiochiurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia w ŚCCS.

Zobacz zdjęcia: Jedzenie jak w kurorcie. Tak wyglądają szpitalne posiłki w Radzyniu Podlaskim

Pionierska operacja wykonana przez robota da Vinci