Ostatnie statystyki Ministerstwa Zdrowia dotyczą tygodnia 11-17 maja. Dowiadujemy się z nich, że hospitalizowanych z powodu covida osób było wtedy 267. Nie w woj. lubelskim, tylko w całej Polsce. W tamtym okresie zakażenie SarS-CoV-2 u osób z naszego regionu wykryto 81 razy, ale nie wiemy, ile z nich potrzebowało hospitalizacji.
Na wypadek, gdyby takich chorych znowu przybywało, przygotował się marszałkowski Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, który powiększył się o 40 łóżek dla osób zakażonych covidem albo innymi zakaźnymi infekcjami oraz tych, które z covida się wyleczyły, ale nadal potrzebują hospitalizacji.
Budowa Oddziału Pulmunologii została zainaugurowana we wrześniu 2022 r., co oznacza, że powstawało osiem miesięcy. Przypomnijmy, że wg zapowiedzi miał powstać w "ekspresowym" i "rekordowym" tempie, o czym pisaliśmy tutaj.
– Inwestycja przebiegnie w tempie nam nieznanym dotychczas, wręcz imponującym. 24 grudnia chcemy już podpisać protokół odbioru końcowego i przekazać oddział do wyposażenia – zapowiadał Piotr Matej, dyrektor szpitala. Miało to umożliwić wykorzystanie modułowej technologii. Ostatecznie przecięcie wstęgi odbyło się prawie pół roku później, czyli w piątek 19 maja.
Nowy budynek ma dwie kondygnacje i jest połączony z istniejącym już budynkiem wchodzącym w skład kompleksu szpitalnego.
– Choroby płuc to choroby cywilizacyjne, a po COVID-zie tych zachorowań jest nadal bardzo dużo – twierdzi marszałek Jarosław Stawiarski. – W XXI wieku istnienie wysokospecjalistycznych oddziałów jest nieodzowne. W przyszłości planujemy utworzenie tu centrum pulmonologii.
Oddział został zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi wymogami stawianymi oddziałom zakaźnym. Jak przekonuje biuro prasowe marszałka, nowa pulmonologia powstała jako odpowiedź na rosnące problemy z leczeniem pacjentów i pacjentek ze wspomnianymi schorzeniami.
– Obserwujemy w województwie lubelskim dużą potrzebę leczenia pacjentów postvcovidowych i jest to jedno z głównych zadań, jakie stawiamy przed nowym oddziałem. Oczywiście w przypadku wzmożonego zachorowania w oddziale pulmonologii będziemy przyjmować pacjentów covidowych. Nowa inwestycja wpłynie także na poprawę jakości leczenia pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego – zachwala Piotr Matej, dyrektor wojewódzkiej lecznicy.
Obecnie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie posiada dwa oddziały pulmonologii: jeden zlokalizowany przy ul. Biernackiego, drugi – przy ul. Herberta. Ten nie jest trzecim, a jedynie nową siedzibą dwóch obecnych, które wkrótce mają się przenieść pod nowy adres.