turystyka

Ważna zmiana na turystycznej mapie woj. lubelskiego! Jest nowe muzuem

2025-01-08 17:01

Na mapie woj. lubelskiego pojawiło się nowe muzeum! Znajdziecie je po drugiej stronie Wisły od słynnego i lubianego przez turystów Kazimierza Dolnego. O takich planach było już wiadomo od listopada 2024 roku, a wraz z przyjściem 2025 roku stało się to faktem.

Nowe muzeum w woj. lubelskim

- Oficjalnie stajemy się samodzielną instytucją kultury - Muzeum Zamek w Janowcu – po latach działania w ramach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. To nie tylko administracyjna zmiana, ale przede wszystkim wyraz uznania dla naszej pracy i wyjątkowego charakteru tego miejsca – chwali się Marzena Brzezicka, dyrektor nowej jednostki kulturalnej w regionie.

Pod koniec listopada radni województwa lubelskiego przyjęli podczas sesji uchwałę w sprawie podziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz utworzenia nowej instytucji Muzeum Zamek w Janowcu. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 23 radnych, a siedmiu było przeciw.

Lubelskie. Jarmark Bożonarodzeniowy 2024 na Zamku w Janowcu

Dla pracowników nowego muzeum na turystycznej mapie woj. lubelskiego to powód do radości, ale i ogromne wyzwanie:

- Nasze plany na przyszłość obejmują zarówno rewitalizację zamkowych murów, które wymagają stałej opieki, jak i rozbudowę oferty edukacyjnej i muzealnej – zapowiadają pracownicy.  

W 2024 roku zamek odwiedziło przeszło 60 tysięcy osób, co pokazuje liczba sprzedanych biletów, natomiast turystów odwiedzających park i skansen było kilka razy więcej.

- Wierzymy, że 2025 rok będzie pełen odkryć, inspiracji i pięknych chwil spędzonych w Zamku w Janowcu – dodają.

Jak dowiedzieli się dziennikarze Radia Lublin, na janowieckim zamku aktualnie remontowany jest Dom Północny. Podziemia mają być przeznaczone na zbrojownię, a parter to wystawa nawiązująca do trzech wspomnianych rodów. Wszystko ma być gotowe do 1 kwietnia 2026 roku.

Wyjątkowa atrakcja na małej wsi w woj. lubelskim

Zamek w Janowcu nad Wisłą, jako fortyfikację obronną wybudował na początku XVI wieku hetman wielki koronny Mikołaj Firlej, przedstawiciel jednego z najpotężniejszych rodów magnackich Rzeczypospolitej. Firlejowie władali Janowcem przez 150 lat. Potem przeszedł on w ręce rodu Tarłów, a następnie Lubomirskich. Kilka razy przebudowywany zamek stracił charakter obronny na rzecz funkcji rezydencjalnej. W XIX wieku często zmieniał właścicieli, których nie było stać na jego utrzymanie.

Zamek, znacznie zniszczony już podczas wojen napoleońskich, popadał w ruinę, do czego przyczyniły się też obie wojny światowe. W 1975 r. zamek odkupił z rąk prywatnych skarb państwa z przeznaczeniem na muzeum; zabezpieczono ruiny i dokonano częściowej odbudowy zamku. Obecnie w trzech salach na parterze zgromadzono eksponaty poświęcone przeszłości zamku, kolejnym właścicielom, historii obiektu oraz dziejom jego konserwacji.

Malownicze ruiny zamku wznoszą się na wysokiej, stromej skarpie nad Wisłą, naprzeciwko Kazimierza Dolnego, z którego można przepłynąć do Janowca promem. Atrakcją dla turystów są wielopoziomowe krużganki, z których rozlegają się piękne widoki na dziedziniec zamkowy i dolinę Wisły.

Historia Muzeum Nadwiślańskiego sięga jeszcze dwudziestolecia międzywojennego, kiedy z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza Dolnego gromadzono zbiory artystyczno-historyczne w Kamienicy Celejowskiej. II wojna światowa przerwała te działania, do których powrócono na początku lat 60. Powstałe w 1963 roku Muzeum Nadwiślańskie posiadało do tej pory sześć oddziałów, z czego cztery na terenie Kazimierza Dolnego:

  • Dom Kuncewiczów,
  • Kamienica Celejowska,
  • Oddział Przyrodniczy
  • i Muzeum Sztuki Złotniczej.

Dwa pozostałe oddziały to:

  • Grodzisko Żmijowiska (gmina Wilków, 16 km od Kazimierza Dolnego)
  • oraz Zamek w Janowcu położony po drugiej stronie Wisły (27 km od Kazimierza).

Zbiory muzeum liczą ponad 20 tysięcy eksponatów.

Zobacz także: Jarmark Bożonarodzeniowy na Zamku w Janowcu 2024