Warsztaty Kultury podkreślają, że ważnym punktem projektu są działania edukacyjne dla osób spoza środowiska neuroatypowego, zmieniające schematy myślenia o autyzmie poprzez przedstawienie osób autystycznych jako ludzi o szczególnej wrażliwości, stanowiących integralną część naszego społeczeństwa oraz dające przestrzeń w otaczającej nas rzeczywistości dla ich neuroróżnorodności.
Projekt przewiduje organizację wydarzeń artystycznych przyjaznych sensorycznie oraz integrujących i tworzących więzi pomiędzy środowiskami osób neurotypowych z osobami neuroróżnorodnymi. Cykl obejmuje również warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży autystycznej, aby wyzwolić ich potencjał twórczy z uwzględnieniem szczególnych potrzeb stymulacyjnych oraz wrażliwości sensorycznej tej grupy osób - mówi Aleksandra Stefanek z Warsztatów Kultury.
Szczegóły zajęć:
Maskotka z termoforem | Sztuka Wrażliwości – Sensoryczne Przydasie Organizatorzy zapraszają na warsztat, podczas którego uczestnicy samodzielnie uszyją cudowną, mięciutką maskotkę sensoryczno-manualną. To zabawka z przyjaznych materiałów o różnej fakturze do dotykania, przytulania, szeleszczenia, gniecenia i zabawy idealna dla każdej pociechy. Przytulanka będzie miała dodatkową funkcję w postaci termoforu, który pomoże ogrzać dziecko w chłodniejsze dni oraz w miarę potrzeby je dociążyć.
Informacje praktyczne:
Kiedy: 1 października 2022 r., godz. 11.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa – I piętro
Dla kogo: dla opiekunów osób w spektrum autyzmu
Prowadzenie: Wioletta Stafińska
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Polecany artykuł:
Spotkanie autorskie: Dorota Kotas | Sztuka Wrażliwości
Warsztaty Kultury zapraszają także na niezwykłe spotkanie z Dorotą Kotas – pisarką, laureatką Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada za debiutancką powieść „Pustostany”, która została wydana w 2020 r. Jej druga książka to „Cukry”, w której ujawnia się jako dziewczyna w spektrum. Pokazuje, że dziewczyny w spektrum istnieją i mają głos. Autorka otwiera nas na inny sposób widzenia świata i funkcjonowania w nim. Bohaterką książki jest sama autorka, która udowadnia, że z zespołem Aspergera da się żyć. Autorka chce pokazać, że dziewczyny w spektrum autyzmu istnieją i mają głos. Otworzyć nas na inny sposób widzenia świata i funkcjonowania. Jej książka „Cukry” to świadectwo tym ważniejsze, że z pierwszej ręki. Dorota Kotas opisuje w niej siebie i przekonuje, że z zespołem Aspergera da się żyć. Wystarczy się tego nauczyć.
Informacje praktyczne:
Kiedy: 11 października 2022 r.,godz. 19.00
Gdzie: na fanpage Warsztatów Kultury (Facebook)
Dla kogo: dla młodzieży i osób dorosłych
Prowadzenie: Przemysław Głuchowski
Wstęp wolny