O pieniądze mogą wnioskować szpitale, uzdrowiska, placówki rehabilitacyjne, ośrodki uzależnień oraz zakłady psychiatryczne. - Wysokość środków zależy od wartości kontraktu placówki z NFZ - zaznacza Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ. Wsparcie może wynieść jednak nawet 900 tys. zł, przy czym minimalna pomoc to ponad 240 tys.
Medycy dostaną pieniądze na walkę z cyberprzestępczością, bo jak twierdzi dyrekcja główna NFZ, to ważne choćby w kontekście wojny w Ukrainie, kiedy ataki na szpitale miały się nasilić.
- Wyciek danych, w tym danych osobowych pacjentów, blokowanie systemu informatycznego, czy szyfrowanie plików mogą np. uniemożliwić przeprowadzanie planowanych operacji, co zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu pacjentów - tłumaczy Jarosław Olejnik, dyrektor w centrali NFZ.
Szpitale dostaną jednak pieniądze za wydatki poniesione od 29 kwietnia do 31 grudnia 2022 roku i zostały przekierowane z funduszu covidowego.
Dyrektorzy będą mogli kupić m.in. urządzenia i usługi teleinformatyczne, zwalczające cyberataki oraz systemy antywirusowe. Wnioski należy składać do siedzib lokalnych funduszu do 16 grudnia 2022 roku. Szczegóły w rozporządzeniu prezesa NFZ.