Śledczy zakończyli pracę w miejscu wybuchu w Przewodowie. Lej ma głębokość 5 metrów

i

Autor: Mariusz Mucha Śledczy zakończyli pracę w miejscu wybuchu w Przewodowie. Lej ma głębokość 5 metrów

PRZEWODÓW

W wybuchu rakiety w Przewodowie zginęło dwóch mężczyzn. Prokuratura zawiesiła śledztwo

2024-01-24 8:52

Prokuratura zawiesiła śledztwo w sprawie eksplozji rakiety, która w listopadzie 2022 roku spadła na suszarnię zbóż w Przewodowie i zabiła dwóch mężczyzn. Jaki jest powód takiej decyzji śledczych?

Eksplozja rakiety w Przewodowie. Dlaczego prokuratura zawiesiła śledztwo?

„Śledztwo dotyczące eksplozji rakiety w Przewodowie zostało zawieszone z uwagi na długotrwałą przeszkodę uniemożliwiającą dalsze prowadzenie postępowania polegającą na oczekiwaniu na wykonanie wniosków skierowanych o międzynarodową pomoc prawną” – poinformował we wtorek dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Lubelskie, Przewodów - śmierć poniosło dwóch mężczyzn w wieku 60 i 62 lata

Wybuch rakiety w Przewodowie. Co się wydarzyło?

Do wybuchu pocisku we wsi Przewodów w woj. lubelskim, leżącej blisko granicy polsko-ukraińskiej, doszło 15 listopada 2022 roku, w dniu, w którym siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę. Eksplozja zabiła dwóch mężczyzn: 59-letniego traktorzystę i 60-letniego kierownika magazynu.

Jak później informowały polskie władze, na teren suszarni zbóż spadła najprawdopodobniej rakieta ukraińskiej obrony powietrznej i wszystko wskazuje na to, że to wynik nieszczęśliwego wypadku. Pod koniec września ubiegłego roku ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekazywał z kolei, że z ustaleń śledztwa wynika, że była to rakieta ukraińska.

Postępowanie w sprawie wybuchu prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Na miejscu pracowali prokuratorzy Mazowieckiego i Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej, Prokuratury Regionalnej w Lublinie, Prokuratury Okręgowej w Zamościu, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, ABW, CBŚP, żołnierze, a także biegli, w tym z Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia w Zielonce i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji, pirotechnicy oraz amerykańscy eksperci. W oględzinach miejsca eksplozji brali udział również ukraińscy eksperci.

Informacje o zawieszeniu śledztwa jako pierwsze podało RMF FM 24.

Zobacz także: Rok temu na Przewodów spadła rakieta. Jak dziś wygląda tam życie?