Spis treści
Przelot bolidu nad woj. lubelskim
We wtorek (18 lutego) tuż po godz. 18 mieszkańcy województwa lubelskiego mogli dostrzec na niebie przelot jasnego bolidu. Najpierw widoczna była zielonkawa smuga, a następnie dało się usłyszeć huk. Do sieci trafiło wówczas wiele nagrań i zdjęć, na których zarejestrowano to zjawisko. Przelot bolidu był widziany nie tylko na Lubelszczyźnie, ale też m.in. w woj. mazowieckim.
„Meteoroid zaczął być widoczny na wysokości 82,5 km, gdy poruszał się z prędkością 13 km/s i znajdował się nad Ostrowem Lubelskim. Następnie, leciał niemal dokładnie na północ, przemieszczając się wzdłuż granicy z Białorusią i zgasł ok. 12 km od Międzyrzeca Podlaskiego. Pod koniec lotu, na wysokości 20 km, skała rozpadła się na wiele drobnych fragmentów o średnicy kilku centymetrów, które mogły spaść na Ziemię w postaci meteorytów” – informowała dzień po przelocie sieć Skytinel, dodając, że eksperci pracują teraz nad symulacjami lotu, dzięki którym możliwe będzie przeprowadzenie poszukiwań jego pozostałości w terenie. – „Mapa obszaru poszukiwań zostanie upubliczniona najpóźniej za 2 tygodnie” – podkreślono.
W woj. lubelskim znaleziono meteoryt po przelocie bolidu!
Z kolei w sobotę, 22 lutego w mediach społecznościowych ukazała się najnowsza informacja o znalezieniu przez Maksymiliana Jakubczaka meteorytu będące pozostałością po wtorkowym przelocie bolidu!
„Maksymilian Jakubczak znalazł pierwszy meteoryt po bolidzie, który zarejestrowaliśmy nad Lubelszczyzną 18 lutego. Okaz waży 93,4 g i jest chondrytem zwyczajnym, czyli meteorytem kamiennym. Historyczna chwila dla naszej sieci bolidowej i polskiej meteorytyki” – poinformowała w sobotę (22 lutego) za pośrednictwem mediów społecznościowych sieć Skytinel.
Dokładna lokalizacja znaleziska nie została jeszcze udostępniona.Bardzo dziękujemy za zgodę na publikację zdjęć serwisowi madeinspace.pl!
AKTUALIZACJA
Kilka godzin po sobotnim odkryciu pierwszego meteorytu poinformowano o kolejnych dwóch tego typu znaleziskach. Obu dokonano w Drelowie w pow. bialskim w woj. lubelskim. Krzysztof Oleszczuk odnalazł meteoryt o wadze około 257 g, zaś Wojciech Burzyński znalazł około 48-gramowy okaz!
Zobacz galerię zdjęć ze znalezienia pierwszego meteorytu w woj. lubelskim:
