Odnalezione fragmenty meteorytu

i

Autor: Szymon Kozłowski MADEINSPACE.pl

Nauka

W woj. lubelskim znaleziono kolejne meteoryty! Jest specjalny apel od naukowców

2025-02-24 14:31

Wiele fragmentów kosmicznej skały, która w ubiegłym tygodniu przemknęła nad Polską, spadło w woj. lubelskim. Polskie Towarzystwo Meteorytowe jeszcze w tym tygodniu będzie prowadziło poszukiwania pozostałych fragmentów tego wyjątkowego obiektu. Naukowcy wystosowali specjalny apel do odkrywców.

Bolid nad niebem w woj. lubelskim

Niecały tydzień temu (18.02) na wschodniej części nieba można było oglądać niezwykłe zjawisko. Najpierw można był zobaczyć zielonkawą smugę, a później dało się usłyszeć huk. Do sieci trafiło wówczas wiele nagrań i zdjęć, na których zarejestrowano to zjawisko.

- Mamy coś takiego w Polsce jak sieć kamer bolidowych. Działają w ten sposób, że obserwują codziennie w nocy polskie niebo, wypatrujące spadających skał, spadających meteorolitów – mówi Maksymilian Jakubczak, członek Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.

Tajemnicze światła na niebie w Warszawie. Mieszkańcy byli w szoku! Co to jest?!

Meteoroid zaczął być widoczny na wysokości 82,5 km, gdy poruszał się z prędkością 13 km/s i znajdował się nad Ostrowem Lubelskim. Następnie, leciał niemal dokładnie na północ, przemieszczając się wzdłuż granicy z Białorusią i zgasł ok. 12 km od Międzyrzeca Podlaskiego.

Do tej pory już udało się znaleźć 9 okazów i jest szansa na kolejne. Pierwsze znalezione fragmenty wkrótce trafią do Narodowego Centrum Badań Jądrowych na zaawansowane analizy izotopowe.

Specjalny apel od naukowców

- Chcielibyśmy jednak, aby jak najwięcej fragmentów tego niezwykłego meteorytu zostało przebadanych i pozostało w Polsce – dla dobra nauki i przyszłych pokoleń – apelują naukowcy.

Miejsce znalezienia i same meteoryty warto zgłosić do Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Dzięki temu znalezisko stanie się częścią badań naukowych.

Co zrobić, jeśli posiadasz fragment meteorytu:

  • zgłoś miejsce jego znalezienia i masę - dzięki temu będziemy w stanie udoskonalić nasze analizy bolidów.
  • skontaktuj się z Polskim Towarzystwem Meteorytowym – najlepiej pod adresem mailowym: [email protected]
  • wstrzymaj się ze sprzedażą meteorytu do czasu oficjalnej klasyfikacji meteorytu w Polsce.

Naukowcy przekonują, że warto udostępnić meteoryt do badań, ponieważ każdy znalazca ma szansę być częścią historii nauki. Jak wyjaśniają, każdy zgłoszony fragment zostanie uwzględniony w oficjalnych badaniach i publikacjach naukowych wraz z nazwiskiem odkrywcy.

Zobacz także: Meteoryt znaleziony w woj. lubelskim!