Lis

i

Autor: pixabay.com/zdjęcia ilustracyjne

WIADOMOŚCI

W woj. lubelskim będą zrzucać szczepionki dla lisów. To akcja przeciwko wściekliźnie

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie poinformował, że jeszcze w tym miesiącu na terenie województwa lubelskiego odbędzie się kolejna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. W związku z tym służby mają ważny apel do mieszkańców regionu.

Dodatkowa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie w woj. lubelskim

Po raz kolejny na Lubelszczyźnie zostanie przeprowadzona akcja zrzucania i rozkładania szczepionek przeciwko wściekliźnie dla wolno żyjących lisów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to działania te będą prowadzone od 25 do 31 października br., przy czym Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie zastrzega, że termin ten może ulec zmianie.

Szczepionki dla lisów przeciwko wściekliźnie przybiorą postać blistrów z płynem, które będą zatopione w brązowo-zielonych przynętach. Będą one zrzucane z samolotów lub rozkładane ręcznie przez pracowników inspekcji weterynaryjnej na terenie woj. lubelskiego.

Z psem na mszę, czyli wyjątkowe nabożeństwo w Puławach

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie w woj. lubelskim. Ważny apel

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie apeluje do mieszkańców Lubelszczyzny, by pamiętali o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa związanych z akcją szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie należy dotykać szczepionki. Kontaktu z nią nie powinni mieć nie tylko ludzie, ale również zwierzęta domowe, ponieważ specyfik może powodować u nich zaburzenia ze strony układu pokarmowego, dlatego też służby apelują, by przez minimum dwa tygodnie od momentu wyłożenia szczepionek „nie puszczać wolno psów i kotów”, by te nie dostały się do miejsc, w których mogą leżeć blistry.

„W razie przypadkowego kontaktu z zawartością blistra należy natychmiast umyć skórę wodą i mydłem oraz skontaktować się z lekarzem” – zastrzega inspektorat.

Przypomnijmy, że akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie odbyła się już na terenie Lubelszczyzny we wrześniu br. O jej przeprowadzaniu informował wtedy między innymi rozsyłany do mieszkańców regionu alert RCB.

Kolejne ogniska wścieklizny w woj. lubelskim

Jak już informowaliśmy, 7 października br. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu siódmego i ósmego tegorocznego ogniska wścieklizny na terenie Polski. Oba wymienione przypadki dotyczą powiatu tomaszowskiego w województwie lubelskim (chodzi o miejscowości Dzierążnia i Poturzyn). Siódme ognisko wścieklizny zostało stwierdzone u padłego lisa, zaś ósme - u jenota poddanego eutanazji. 

Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Jest wirusową chorobą zakaźną, która dotyka centralny układ nerwowy ssaków (w tym również ludzi), a okres jej inkubacji wynosi od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Jej wirus przenoszony jest w głównej mierze poprzez kontakt ze śliną zakażonego zwierzęcia (np. w przypadku pogryzienia przez nie).

Zobacz także: Filary porośnięte bluszczem w Lublinie! Tak się prezentują w jesiennej odsłonie

Quiz o zwierzętach. Ciekawostki, o których mogłeś nie wiedzieć

Pytanie 1 z 10
Jastrzębie potrafią obracać głowy o 270 stopni