Na ogólnodostępnym skwerze „Pod akacją”, jaki znajduje się przy ul. Grodzkiej 11 (w sąsiedztwie placu po Farze i Zaułka Panasa) powstały dwa drewniane podesty o długości 11 i 15 metrów, które mają pełnić funkcję chodników.
– Będzie je można wykorzystać również na plenery malarskie i rysunkowe. Na podeście zamontowano trzy składane ławki, trafią tam też dwa drewniane siedziska w formie kubików. Ceglany mur będący elementem fortyfikacji miejskich został oczyszczony i naprawiony – wylicza Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Na skwerze „Pod akacją” rosnąć będą także rabaty złożone z takich roślin, jak: hortensje, czosnki, jeżówki, szałwie i trawy ozdobne (rośliny te pojawią się także w drewnianych donicach, które zostaną ustawione na podeście), a na całości tego terenu wysiany został nowy trawnik.
– Skwer ten jest wyjątkowy w krajobrazie Lublina. Już w tej chwili widać zmiany, jednak na pełny efekt prac musimy poczekać do wiosny, kiedy trawnik się zazieleni i zakwitną hortensje oraz bylinowe rabaty. Z kolei dzięki małej architekturze, podestom z drewna egzotycznego oraz ławeczkom, miejsce to stało się bardziej funkcjonalne – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.
Przebudowa skweru objęła także zawieszenie dwóch stylizowanych kinkietów na ścianie kamienicy, przy której jest położony oraz odnowienie napisu z wierszem Zbigniewa Herberta na schodach w Zaułku Panasa. Zamontowana została też kamera.
Prace związane z inwestycją na skwerze „Pod akacją” zostały już zakończone i aktualnie trwają ich odbiory. Przebudowa została zrealizowana w ramach projektu „Wiszące Ogrody – Pod Akacją”, a środki na jej wykonanie – 120 tys. zł – pochodzą z Zielonego Budżetu Lublina.
Zobacz także: Otwarcie Lumina Parku w Lublinie [ZDJĘCIA]