Spis treści
- To największe miasto w powiecie opolskim na Lubelszczyźnie
- W tym pałacu w woj. lubelskim ma się pojawiać „bezgłowe widmo”
- Co warto zobaczyć w Opolu Lubelskim?
To największe miasto w powiecie opolskim na Lubelszczyźnie
Opole Lubelskie to największe miasto położone w powiecie opolskim w województwie lubelskim. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z XIV wieku, ale pewnym jest, że osadnictwo na tym terenie istniało o wiele wcześniej. Miejscowość ta zyskała prawa miejskie prawdopodobnie na początku XV w., zaś znane potwierdzenie ich nabycia przez króla Kazimierza Jagiellończyka miało miejsce w 1450 r.
W późniejszych wiekach z miejscowością tą związane były rody Słupeckich, Tarłów i Lubomirskich, którym miasto zawdzięcza swój rozwój. To za ich sprawą miejscowość ta stała się ważnym ośrodkiem rzemiosła (Pijarzy założyli tam pierwszą szkołę rzemieślniczą w kraju), handlu i kultury (w opolskim pałacu istniała galeria malarstwa oraz biblioteka; uważa się, że w XVIII w. był to jeden z najważniejszych domów magnackich na terenie Lubelszczyzny).
Ponadto, Opole Lubelskie i jego okolice do dziś znane są też z hodowli ryb, a historia ich połowów sięga na tych terenach XVIII wieku.
W tym pałacu w woj. lubelskim ma się pojawiać „bezgłowe widmo”
Jednymi z najbardziej znanych zabytkowych obiektów na terenie Opola Lubelskie są budynki dawnych pałaców Lubomirskich. Jeden z nich (zbudowany w XVII w. w miejscu zamku Słupeckich, należał najpierw do Jana Tarło, a następnie do rodu Lubomirskich), mieszczący się obecnie przy ul. Lipowej, jest siedzibą opolskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza i bywa przez niektórych porównywany do pałacu Czartoryskich w Puławach.
Z obiektem tym wiąże się lokalna legenda z dreszczykiem. Dotyczy ona księżnej Rozalii Lubomirskiej, która w 1787 r. wyszła za mąż za kasztelana Aleksandra Lubomirskiego. To właśnie dla niej odrestaurowano opolski pałac, jednak kobieta rzadko w nim gościła. W latach 90. XVIII w. Rozalia wraz z córeczką Aleksandrą wyjechała do Francji, gdzie wkrótce została aresztowana w związku z oskarżeniami o udział w spisku kontrrewolucyjnym. Ze względu na zarzuty, na księżną wydano wyrok śmierci poprzez zgilotynowanie (jej córka została ocalona). Zasądzoną karę wykonano 30 czerwca 1794 r. w Paryżu.
Lokalna legenda głosi, że w dniu wykonania wyroku drzwi do opolskiego pałacu nagle z hukiem się otworzyły, a przebywająca w nim służba usłyszała przeraźliwy kobiecy krzyk, który miał zwiastować zakończenie życia księżnej Rozalii. W rocznicę śmierci, wizerunek straconej Lubomirskiej miał „wychodzić” z ram obrazu i iść na spacer po okolicznym parku ( jej ducha miał tam zobaczyć Adolf Dygasiński). Niektórzy wierzą, że na ścianie pałacu do dziś można zobaczyć wielki cień, który przypomina sylwetkę bezgłowej kobiety.
„Przed pojawieniem się zjawy zrywa się krótki, gwałtowny wiatr, w którym wyraźnie słychać przeraźliwy krzyk zgilotynowanej. Niektórzy wierzą, że duch pięknej Rozalii pojawia się jako zapowiedź niebezpieczeństwa” – czytamy na stronie opolelubelskie.pl.

Co warto zobaczyć w Opolu Lubelskim?
Poza budynkiem dawnego pałacu, w którym obecnie mieści się szkoła ponadpodstawowa, w granicach dzisiejszego Opola Lubelskiego mieści się też dawna letnia rezydencja Lubomirskich, znana jako pałac w Niezdowie. Obecnie obiekt ten jest w rękach prywatnego właściciela i nie jest udostępniony dla zwiedzających, ale sam budynek można zobaczyć zza ogrodzenia w parku miejskim.
Na tym jednak atrakcje turystyczne Opola Lubelskiego się nie kończą. Poza dawnymi pałacami Lubomirskich, przyjeżdżając w te strony warto odwiedzić również:
- kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
- park miejski,
- Stary Rynek,
- nowy rynek,
- Muzeum Multimedialne.
Będąc w okolicy warto też wybrać się na przykład na spływ kajakowy po rzece Chodelce, przejechać Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową czy odwiedzić okoliczne winnice i stawy rybne.
Rozwiąż także nasz quiz: Czy to miasto leży w woj. lubelskim? Prosty test z geografii