re:tradycja

i

Autor: Bartek Żurawski

imprezy

W ten weekend nikt nie będzie podpierał ściany! Potańcówki na Festiwalu Re:tradycja

2023-08-16 15:04

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński zbliża się wielkimi i… tanecznymi krokami. W trzeci weekend sierpnia najgłośniej w Lublinie będzie słychać muzykę tradycyjną, a ponieważ osoby organizatorskie wiedzą, że trudno się jej oprzeć, spodziewają się przybycia na koncerty miłośników i miłośniczek potańcówek.

Hajda Banda / Гайда Банда, Janusz Prusinowski Trio + Goście

  • kiedy:18 sierpnia 2023 (piątek), godz. 21.00
  • gdzie: Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem

W pierwszy taniec zabierze nas zespół Hajda Banda / Гайда Банда oraz Janusz Prusinowski Trio, który podczas Festiwalu wystąpi z zaproszonymi gośćmi.

Hajda Banda / Гайда Банда to białorusko-polski zespół wykonujący tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. Dawne polki, oberki, kujawiaki i walczyki grane są z młodzieńczą energią oraz z artystyczną finezją zaczerpniętą z nagrań i spotkań z dawnymi mistrzami i mistrzyniami muzyki wiejskiej. Do tych osób należą m.in. Wiera Grygoruk, Maria Kałużna, Edmund Brożek, S. V. Malenczyk czy Studio Folkloru Białorusinów Podlaskich „Żemerwa”. 24 lutego 2023, nakładem Karrot Kommando, ukazała się debiutancka płyta zespołu zatytułowana „Hajda!”. W maju 2022 r., podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W składzie instrumentalnym kapeli usłyszymy skrzypce, basy, cymbały, bęben obręczowy i harmonię trzyrzędową.

Janusz Prusinowski Trio składa się z muzyków, którzy kultywują tradycje przekazane im przez wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców; jednocześnie artyści poszukują w obrębie tego dziedzictwa własnych środków wyrazu. Repertuar grupy to głównie utwory pochodzące z centralnej Polski. Specjalnie na potrzeby Janusz Prusinowski Trio składa się z muzyków, którzy kultywują tradycje przekazane im przez wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców; jednocześnie artyści poszukują w obrębie tego dziedzictwa własnych środków wyrazu. Repertuar grupy to głównie utwory pochodzące z centralnej Polski. Specjalnie na potrzeby Festiwalu Trio wystąpi z zaproszonymi przez siebie gośćmi, wprowadzając publiczność w taneczny trans zaczerpniętych z tradycji mazurków i oberków.

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Cmolaskie Chłopoki, Kapela Batareja

  • kiedy: 19 sierpnia 2023 (sobota), godz. 22.30
  • gdzie: Scena Festiwalu, Błonia pod Zamkiem

Nudy nie będzie też w sobotę, a to za sprawą wędrówki od Suwalszczyzny, przez Lubelszczyznę, po Podkarpacie, w której czujnymi przewodnikami będą: Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Cmolaskie Chłopoki oraz Kapela Batareja.

W repertuarze Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego znajdują się polki, oberki, podróżniaki, walce, fokstroty i inne melodie pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych oraz przekazywane przez muzykantów najstarszego pokolenia i orkiestr, których tradycje sięgają początku XX wieku. Orkiestra wyrosła z projektu edukacyjno-artystycznego realizowanego podczas Festiwalu od 2014 roku. Tradycyjna muzyka taneczna łączy osoby grające, słuchające i tańczące, ale także służy popularyzacji kultury ludowej Lubelszczyzny. W 2021 roku Orkiestra nagrała płytę „Sesja otwarta”.

Cmolaskie Chłopoki to kapela wykonująca tradycyjną muzykę Lasowiaków, a więc grupy zamieszkującej obszar Puszczy Sandomierskiej. Granie na instrumentach ma we krwi, bo członkowie byli wychowani wśród dźwięków muzyki tradycyjnej. Swoich mistrzów, od których uczyli się melodii, odnaleźli w najbliższym sobie regionie. Usłyszymy tradycyjne melodie zaczerpnięte z repertuaru m.in Jana Cebuli z Kolbuszowej, Bronisława Płocha z Widełki czy Władysława Pogody z Huciny. Kapela gra lasowiackie oberki, równe, krakowiaki, a specjalnie dla miłośników i miłośniczek tańca tradycyjnego również tzw. wściekłe polki.

Kapela Batareja powstała w 2017 roku w Białymstoku. Jej członkowie są zafascynowani muzyką tradycyjną z różnych stron Polski, ale najczęściej sięgają po repertuar jej wschodniej części – melodie z Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny, a także wschodniego pogranicza. W repertuarze zespołu są dwu- i trzymiarowe tańce, takie jak polki, walczyki, oberki oraz tańce z figurami, np. chodzony, ukraińskie „hreczanyki”, białoruska „wasadula” czy tańce żydowskie.

Wisienką na torcie będzie jednak główny koncert przygotowany przez Warsztaty Kultury, czyli koncert re:tradycja. Stanie się okazją do pląsania do wyjątkowych aranżacji muzycznych Atanasa Valkova powstałych na bazie muzyki tradycyjnej Polesia polskiego wykonywanej przez Poleski Skład Smyczkowy oraz zespół Polesie_PL. Podczas Festiwalu tańcom będzie też towarzyszyć muzyka estońskiej grupy Puuluup, francuskiego zespołu Lolomis, sanockiego trio Wernyhora, kapeli Odpoczno oraz rumuńskiego bandu Balkan Taksim.

Zobacz zdjęcia: Europejska Konwencja Żonglerska w Lublinie

Mr. Polska gwiazdą w Chinach? CZEKI PO 30K EURO :O | Radio Eska na Sun Festiwal