Pole rzepaku

i

Autor: pexels.com/zdjęcie ilustracyjne

CIEKAWOSTKI

To jest najpiękniejsza wieś w powiecie kraśnickim według sztucznej inteligencji. Który teren wybrała AI?

2025-05-13 16:13

Powiat kraśnicki w woj. lubelskim to teren, w którym dominują rolnicze krajobrazy. Z ciekawości postanowiliśmy więc zapytać sztuczną inteligencję o to, którą wieś znajdującą się na tym obszarze uznaje za najpiękniejszą i dlaczego. Sprawdźcie poniżej, co odpowiedziała!

Sprawdziliśmy już, która wieś w woj. lubelskim jest uznawana przez AI za najpiękniejszą, a także która wioska w powiecie lubelskim została przez nią wytypowana do miana najładniejszej. Tym razem, również z ciekawości, poprosiliśmy ChatGPT o to, by wskazał jego zdaniem najpiękniejszą wieś w powiecie kraśnickim. Na jaki teren postawił?

Spis treści

  1. To najpiękniejsza wieś w powiecie kraśnickim według AI
  2. Co wiemy o Gościeradowie?
  3. Co warto zobaczyć w gminie Gościeradów? Atrakcje turystyczne

To najpiękniejsza wieś w powiecie kraśnickim według AI

Sztuczna inteligencja wskazała, które tereny wiejskie w powiecie kraśnickim, leżącym na Lubelszczyźnie, są jej zdaniem najbardziej urokliwe. Według niej na takie miano zasługuje obszar należący do gminy Gościeradów. AI doceniła tu jej historię, malownicze położenie wśród lasów i pól oraz to, że „zachowała klimatyczny, wiejski charakter”.

„To takie miejsce, gdzie da się poczuć ducha Lubelszczyzny – spokojnie, zielono i z historią w tle” – tak swój wybór uzasadniła AI.

Co wiemy o Gościeradowie?

Siedzibą gminy Gościeradów jest Gościeradów Ukazowy, zaś w jej skład wchodzi łącznie kilkanaście miejscowości, w tym między innymi: Gościeradów Folwark, Gościeradów Kolonia, Gościeradów Plebański, Aleksandrów, Marynopole, Liśnik Duży, Salomin, Suchodoły, Wólka Gościeradowska. Aktualnie, z Kraśnika do Gościeradowa można dojechać w około 20 minut, zaś od Lublina teren ten dzieli około 75 km.

Warto zaznaczyć, że pierwsze pisane historyczne wzmianki o Gościeradowie zostały odnalezione w dokumentach z końca XII wieku! Dobra gościeradowskie na przestrzeni lat należały zaś między innymi do rodów: Gościeradowskich, Tęczyńskich i Suchodolskich.

Wojewódzka Izba Tradycji Pożarniczych w Kraśniku

Co warto zobaczyć w gminie Gościeradów? Atrakcje turystyczne

Na terenie gminy Gościeradów mieści się warty zobaczenia XVIII-wieczny Pałac Suchodolskich wraz z parkiem. W skład tego pałacowo-parkowego zespołu wchodzi również m.in. murowany spichlerz, kaplica i łuk triumfalny z pierwszej połowy XIX w. Obecnie w budynku pałacu działa natomiast gościeradowski Dom Pomocy Społecznej.

Zabytkowy dawny dwór nie jest jedyną atrakcją turystyczną na tym terenie. Przyjeżdżając w okolice Gościeradowa, warto zobaczyć również:

  • kościół parafialny pw. św Jana Chrzciciela i Stanisława bpa,
  • kazamatę kaemu MG 34 – schron bojowy karabinu maszynowego z czasów II wojny światowej,
  • źródliska w Łanach – czyli „lubelskie gejzery”,
  • „Pole zjawienia” w Księżomierzy,
  • kompleks stawów w Wólce Gościeradowskiej.

Rozwiąż także nasz quiz o gminie Gościeradów!

JAK DOBRZE ZNASZ GOŚCIERADÓW? SPRAWDŹ SIĘ W NASZYM QUIZIE!
Pytanie 1 z 10
1. Od czego pochodzi nazwa Gościeradów
Lublin Radio ESKA Google News