Spis treści
- Tu znajdziesz „Częstochowę Lubelszczyzny”
- Uroczystości świętego Antoniego w Radecznicy
- Co warto zobaczyć w Radecznicy?
Tu znajdziesz „Częstochowę Lubelszczyzny”
Radecznica to malownicza wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, będąca siedzibą gminy Radecznica. Leży w obrębie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Por. To bardzo mała miejscowość, która liczy sobie około 900 mieszkańców.
Jednak to właśnie tu znajduje się Sanktuarium św. Antoniego z Padwy, które jest najważniejszym zabytkiem Radecznicy. Znane jest jako „Częstochowa Lubelszczyzny”. W 1664 roku miejscowy tkacz Szymon doświadczył objawień św. Antoniego, który polecił wzniesienie w tym miejscu kościoła. Wkrótce w tym miejscu powstał klasztor bernardynów, a miejsce stało się celem pielgrzymek.
Warto dodać, że miejsce to miejsce znajduje się na wzniesieniu, które jest doskonałym punktem widokowym na całą okolicę. Oprócz samego barokowego kościoła i klasztoru znajduje się tu kaplica na wodzie. Usytuowana nad cudownym źródłem, które według tradycji ma właściwości uzdrawiające.
Uroczystości świętego Antoniego w Radecznicy
Radecznica nie bez powodu jest nazywana „Częstochową Lubelszczyzny”. Miejsce to znane jest z bogatej tradycji religijnej i to właśnie dlatego zmierzają tu turyści z całego regionu. Najważniejszym dniem jest dzień świętego Antoniego, czyli 13 czerwca. Odbywają się tu wówczas uroczystości gromadzące pielgrzymów.
Warto też dodać, że to miejsce słynie również z lokalnych wyrobów i tradycyjnej kuchni lubelskiej.
Co warto zobaczyć w Radecznicy?
Radecznica to miejsce, do którego zdecydowanie warto wybrać się całą rodziną! Można tu skorzystać uroków natury, ponieważ ta wieś w woj. lubelskim znajduje się w okolicach Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Okolica sprzyja pieszym wędrówkom i wycieczkom rowerowym. Radecznica to miejsce wyjątkowe zarówno dla osób poszukujących duchowego wyciszenia, jak i miłośników przyrody i historii.
Oto okoliczne miejscowości niedaleko Radecznicy, które także warto zobaczyć:
- Zwierzyniec – oddalony o kilkanaście kilometrów, z pięknym kościołem „na wodzie” i licznymi ścieżkami przyrodniczymi.
- Szczebrzeszyn – miasteczko z renesansowym ratuszem, zabytkowymi synagogami i słynnym pomnikiem chrząszcza.
- Zamość – „Perła Renesansu”, z piękną starówką wpisaną na listę UNESCO.
Zobacz także: Zobacz Radecznicę na starych zdjęciach!