Chodzi o stacjonarne urządzenia, które stoją w najważniejszych lokalizacjach. Nie dość, że zostaną teraz dostosowane do nowego systemu biletowego, to ich właścicielem będzie już miasto - do tej pory operatorem był zewnętrzny podmiot.
Ich lokalizacje są w trakcie konsultacji z Radami Dzielnic. Być może będzie ich więcej niż 55, a zostaną uruchomione jednocześnie ze startem nowej taryfy i systemu Lubika.
Poza biletomatami w ramach inwestycji zaplanowany jest zakup:
- 50 mobilnych automatów biletowych (stanowiących uzupełnienie w pojazdach, które nie miały takich urządzeń na wyposażeniu),
- 450 szt. kasowników EMV realizujących płatności zbliżeniowe,
- aplikacji LUBIKA,
- strony www ze sklepem internetowym.
- Nowoczesna aplikacja mobilna Lubika na urządzenia mobilne pozwoli na zakup biletu okresowego na dowolną liczbę dni - do tej pory nie było takiej opcji (obecnie bilety okresowe wyłącznie na 30, 90 i 150 dni). Jeżeli pasażerowi nie jest potrzebny bilet na cały miesiąc, będzie mógł kupić go na dowolną, określoną przez siebie liczbę dni np. na 13 dni (dostępny będzie kalkulator ceny biletu okresowego na zadaną liczbę dni). Jednocześnie bilet ten będzie tańszy niż przejazd na biletach jednorazowych - wyjaśnia Monika Fisz z ZTM w Lublinie i dodaje: - Płatności zbliżeniowe dla pasażerów okazjonalnych, którzy nie chcą zapoznawać się ze szczegółami taryfy biletowej, w każdym pojeździe będzie możliwość zakupu biletu i płatności zbliżeniowej w kasowniku EMV. Wystarczy wybrać rodzaj ulgi i zbliżyć kartę. Pobrana zostanie opłata za dany przejazd. Kontroler w trakcie sprawdzania biletów odczyta token z karty użytej do płatności.
W związku z tym urzędnicy spodziewają się spadku zainteresowania biletomatami stacjonarnymi. Mają być one uruchomione jesienią. Duże zmiany czeka również sam cennik, szczegóły są na stronie www.ztm.lublin.eu.