- Naszą ambicją jest to, by młodzież, którą mamy naprawdę fantastyczną i kreatywną, potrafiła poruszać się w przestrzeni tego miasta. Zarówno jeżeli chodzi o realizację ich pomysłów, oczekiwań, ale także tego, żeby potrafili się odnaleźć w mieście pod kątem pewnej samorządności i tego żeby wiedzieli jak działają mechanizmy miasta - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, wiceprezydent Lublina. - Ten projekt będzie elementem polityki młodzieżowej. Naszą ambicją jest stworzenie miejskiego programu edukacji obywatelskiej.
Program Akademia Miasto ma dostarczyć młodym ludziom praktycznej wiedzy o funkcjonowaniu miasta i jego elementów, a także o tym jaki wpływ na nie mają podejmowane decyzje. Efektem programu mają być gotowe scenariusze, które mogą służyć do przeprowadzania zajęć dla młodzieży.
- Będziemy pokazywać, że pewne rzeczy, które się zaczynają w Lublinie, mogą być inspiracją dla kolejnych miejsc w Polsce - mówi Dariusz Figura, prezes Fundacji TEAM Teatrikon. - Projekt Akademia Miasto zakłada bardzo kompleksowe podejście do tego w jaki sposób będziemy myśleć o angażowaniu młodych ludzi w poszczególne sektory działalności miasta. Mamy tematy bardzo proste dotyczące funkcjonowania Młodzieżowej Rady Miasta, Rady Studentów, wolontariatu, programów grantowych. Te scenariusze będą testowane i jeżeli nasze wstępne założenia nie będą się zgadzać z tym jaki dostajemy feedback od młodzieży, to będziemy to zmieniać. Chodzi nam o to, żeby realnie pobudzić w nich potrzebę głębszego wejścia w miasto, w procesy decyzyjne w mieście i poczucia, że rzeczywiście mogą realnie wpływać na to co się dzieje w mieście.
Do udziału w Akademii Miasto i testowaniu scenariuszy mogą zgłaszać się grupy uczącej się młodzieży liczące od 10 do 30 osób, w wieku 10-30 lat. Zajęcia w zgłoszonych szkołach i uczelniach rozpoczną się 17 października i potrwają do 13 listopada. Szczegóły i formularz zgłoszeniowy znajdziecie tutaj.
Polecany artykuł: