Widok z drona na dolinę Bystrzycy w Lublinie

i

Autor: Miasto Lublin

WIADOMOŚCI

W Lublinie powstanie nowy park Nadrzeczny. Ma być trawiasta plaża, podesty i wybiegi dla psów

W Lublinie ma powstać nowe miejsce rekreacji. Miasto podpisało już umowę na zaprojektowanie nowego parku Nadrzecznego. Co dokładnie jest w planach? Szczegóły w artykule!

Władze Lublina podpisały umowę dotyczącą zaprojektowania parku Nadrzecznego w rejonie osiedla Łąkowa. Przygotowaniem kompleksowej dokumentacji ma się zająć spółka Architekci i Budownictwo z Białegostoku. Będzie to kosztowało 593 tys. zł.

Trawiasta plaża będzie sercem parku Nadrzecznego w Lublinie

Najważniejszym elementem parku Nadrzecznego ma być trawiasta plaża, zlokalizowana w rejonie ul. Medalionów.

– Miejsce to jest terenem naturalnej zieleni łąkowej z roślinnością nadrzeczną w pasie przy korycie rzeki oraz swobodnie ukształtowanymi kępami drzew i krzewów. Teren pod plażę osiedlową obecnie jest częściowo zagospodarowany, natomiast brakuje wyposażenia w urządzenia rekreacyjne, a istniejące wymagają odnowy – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.

XXX Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie

– Wierzymy, że zagospodarowanie tego terenu w pierwszej kolejności przybliży nas do realizacji całości przedsięwzięcia na miejskim odcinku rzeki. Naszym priorytetem w projektowaniu jest zapewnienie dojścia do Bystrzycy i tym samym ponowne udostępnienie jej mieszkankom i mieszkańcom. Chcemy rzece przywrócić dawne znaczenie i jej właściwe miejsce w funkcjonowaniu całego miasta – zapowiada  natomiast Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Jak będzie wyglądał nowy park Nadrzeczny w Lublinie?

Poza trawiastą plażą, planowana inwestycja zakłada także m.in.:

  • powstanie podestów nadrzecznych dla spacerowiczów, wędkarzy i kajakarzy,
  • wyposażenie terenu w ścieżki, kładki z punktami widokowymi oraz miejsca do działań artystycznych w krajobrazie, land art i galerię plenerową,
  • pojawienie się elementów małej architektury, takich jak np. hamaki, leżanki terenowe, stoły piknikowe, zdroje wody pitnej czy stojaki rowerowe oraz bibliotekę parkową,
  • powstanie miejsca dla foodtrucków i ogólnodostępnej toalety,
  • dodatkowe nasadzenia zieleni,
  • powstanie wybiegu dla psów,
  • zmodernizowanie istniejących boisk.

– Boiska otrzymają nowe nawierzchnie, do koszykówki – syntetyczną wodoprzepuszczalną, zaś do piłki nożnej – trawiastą. Bramki i kosze zostaną odnowione, zaś całe obiekty oświetlone – precyzuje Głazik. – Wybieg dla psów, który powstanie w tym rejonie, ma mieć powierzchnię nie mniejszą niż 1500 m², ogrodzenie z dwoma wejściami, ławki, kosze i toaletę dla psów. Ponadto zakłada się zaprojektowanie połączenia ciągu pieszego z nawierzchni naturalnej, z kładką pieszą nad Bystrzycą – wylicza.

Projektanci z Białegostoku mają dokładnie 16 miesięcy na wykonanie wszystkich projektów architektoniczno-budowlanych oraz dokumentacji środowiskowej i wykonawczej (termin liczony od daty zawarcia umowy). Biuro będzie musiało ponadto pełnić nadzory autorskie nad inwestycją do końca lipca 2028 r.

Zobacz także: Jesienna odsłona terenów nad Bystrzycą w Lublinie. Tak się prezentuje w październiku. Zdjęcia

Quiz geograficzny. Znasz rzeki przepływające przez woj. lubelskie?

Pytanie 1 z 10
Która rzeka przepływająca przez Lublin jest największa?