- Ogrody deszczowe, to bardzo ciekawy projekt, ponieważ warunki klimatyczne zmuszają nas do tego, abyśmy o tę wodę zaczęli bardzo poważnie dbać - mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.
Ogrody deszczowe w Lublinie powstają w ramach realizowanego w 2021 roku Zielonego Budżetu. Z ponad 40 propozycji lokalizacji wybrano osiem, dla których zostały stworzone projekty. Dwa z nich są właśnie realizowane.
- W Parku Jana Pawła II i w pasie drogowym ul. Ochotniczej - mówi Hanna Pawlikowska. - Jesteśmy na etapie wykonania całych prac budowlanych w Parku Jana Pawła II. Na przełomie kwietnia i maja, w zależności od pogody planujemy ostatni etap, czyli warsztatowe sadzenie roślin wraz z mieszkańcami. Na ul. Ochotniczej zaplanowane są trzy ogrody deszczowe, dlatego, że tam mieszkańcy zgłaszali nam, że notorycznie całe trawniki są zalewane, więc chcielibyśmy pomóc w pozbyciu się takiego problemu, w związku z tym jeden ogród jest już wykonany, planujemy wykonać pozostałe.
Mieszkańcom zostanie także udostępniony poradnik o ogrodach deszczowych, z którego dowiedzą się jak je zakładać.
- Ogrody deszczowe mają najróżniejsze formy, mogą nimi być nawet pojemniki z roślinnością do niewielkich zatrzymań wody spod rynny - dodaje Miejski Architekt Zieleni. - Jest to poradnik o tym, jak założyć taki ogród deszczowy. Tłumaczymy w nim co oznacza dobrze nawodnione miasto, są proste schematy jak można zbudować ogród deszczowy. Podajemy przykłady gotowych już realizacji, które są do wykorzystania. Nie zabrakło oczywiście też wiadomości o roślinach, które można tam zastosować.
Poradnik o ogrodach deszczowych znajdziecie na lublin.eu.
Ogrody deszczowe w Parku Jana Pawła II i przy ul. Ochotniczej mają powstać już niedługo. Projekt zakończy się wspólnym sadzeniem roślin przez mieszkańców Lublina na przełomie kwietnia i maja.
Polecany artykuł: