- Niedawno podpisaliśmy umowę z NFZ na realizację programu ochrony prokreacji - mówi prof. Rafał Tarkowski, Kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK1. - Zapraszamy wszystkie osoby, które mają problem z zajściem w ciążę do konsultacji w naszej poradni i dalszej diagnostyki i leczenia. Zapraszamy pary, nie zapraszamy kobiety, czy mężczyzny, bo problem najczęściej dotyczy pary. Niepłodność, nie jest jedną chorobą. To może być problem mechaniczny związany z jakąś chorobą ze zrostami, to może być problem endometriozy, immunologiczny, czy genetyczny.
Lubelscy lekarze szacują, że co piąta para ma problem z zajściem w ciążę. Ale są to tylko szacunki, ponieważ szczegółowych danych na ten temat nie ma. Niektóre pary w ogóle nie decydują się na to, żeby zgłosić się do lekarza.
- Na pewno 20 procent par ma problem - mówi prof. Grzegorz Polak, kierujący nowym ośrodkiem. - Dysponujemy całym szeregiem możliwości diagnostycznych, czyli badania hormonalne, badania nasienia, genetyczne, immunologiczne. To wszystko jesteśmy w stanie zrobić. Jeżeli będzie dalsza potrzeba skierowanie na oddział i tutaj badanie drożności jajowodów, oczywiście histeroskopia, laparoskopia, żeby dalej diagnozować problem.
Ośrodek Zdrowia Prokreacyjnego w Lublinie już przyjmuje pierwszych pacjentów.
- Pierwszy ten etap, który zaczyna się od poradni zaczęliśmy - dodaje prof. Polak. - Zaczynamy od diagnostyki, żebyśmy wiedzieli jak leczyć, najpierw musimy zdiagnozować parę. Zdrowie prokreacyjne, to generalnie problem społeczny i medyczny, dlatego, że niepłodność stała się bardzo dużym problemem. Współczynnik urodzeń bardzo spada w naszym kraju, coraz później też decydujemy się na ciąże, coraz mniej tych ciąż jest, a później wraz z czasem niestety problem narasta.
Do Ośrodka Zdrowia Prokreacyjnego można się zgłosić poprzez rejestrację do poradni przyklinicznej przy ul. Staszica 14. Lekarze przyjmują 2-3 razy w tygodniu.