schron

i

Autor: pixabay Schrony przeciwatomowe

W Lublinie jest 100 budowli ochronnych. Zmieści się tam około 13,6 tys. osób

2022-10-17 8:35

W razie niebezpieczeństwa kilkanaście tysięcy ludzi z Lublina znajdzie schronienie. W naszym mieście znajduje się 100 budowli ochronnych. Wśród nich są bloki mieszkalne, urzędy czy nawet przedszkola. Z danych MSWiA wynika, że w całym kraju jest 62 tysiące schronów.

- Budowle ochronne rozmieszczone są na terenie całego miasta, a ich administratorami są głównie dyrektorzy szkół, rektorzy uczelni, prezesi spółdzielni mieszkaniowych, zarządcy wspólnot mieszkaniowych oraz dyrektorzy, prezesi lub kierownicy większych zakładów pracy i instytucji  - poinformowała Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza.

W wykazie budowli ochronnych dostępnych na stronie Urzędu Miasta Lublin (wg. stanu na 1 stycznia br.) znajduje się 11 schronów (dla łącznie 3030 osób), 89 miejsc ukrycia dla ludności (10628 miejsc), 60 miejsc ukrycia do doraźnego przygotowania (5564 miejsc).

Schrony i miejsca ukrycia zlokalizowane są głównie w blokach mieszkalnych, ale też w szkołach, przedszkolach i w żłobku, biurowcach administrowanych lub należących do firm, instytucji i urzędów.

Góźdź wskazała, że dodatkowo do celów ochrony ludności na terenie Lublina przewiduje się wykorzystanie wielostanowiskowych garaży podziemnych. W dostępnej na stronie internetowej urzędu ewidencji podziemnych garaży wielostanowiskowych o konstrukcji umożliwiającej zastosowanie jako miejsce schronienia do doraźnego przygotowania znajduje się blisko 400 nieruchomości, w tym parkingi w galeriach handlowych, hotelu, szkole wyższej i uczelni, instytucji kultury i urzędzie.