-Powodem tej decyzji przede wszystkim jest to, że Lublin, Ziemia Lubelska, a przede wszystkim ta instytucja - Muzeum Lubelskie, zasługuje na to, żeby podnieść je do rangi instytucji muzealnej narodowej - mówi Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Po zakupie Pałacu Lubomirskich na siedzibę oddziału Muzeum Lubelskiego poświęconego Kresom (Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej - przyp. red.), chcemy, żeby to muzeum już powiększone o tę funkcję opieki nad pamięcią kresową stało się właśnie Muzeum Narodowym.
Muzeum Narodowe w Lublinie zostało utworzone zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 15 maja 2020 r.
Jak zaznaczył wicepremier, po połączeniu Muzeum Lubelskiego z Muzeum Narodowym wszyscy obecni pracownicy będą dalej w nim pracowali.
- Wchodzimy na wyższy poziom funkcjonowania dziedzictwa narodowego na Lubelszczyźnie - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. - Pamiętajmy, że Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, które zostało ulokowane w Lublinie, jest wielkim wyzwaniem dla województwa lubelskiego i państwa polskiego. W związku z tym, ta wspólna decyzja o powołaniu Muzeum Narodowego w Lublinie jest tym, co Lubelszczyźnie było potrzebne.
Obecnie realizowany jest drugi etap, mający na celu połączenie Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Po upływie co najmniej trzech miesięcy od ogłoszenia zamiaru połączenia zawarta zostanie umowa o utworzeniu nowej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Narodowe w Lublinie.
Utworzenie Muzeum i nadanie mu statutu powinno nastąpić przed końcem 2020 r.