- Informuję, że w dniach od 12 do 14 września 2022 r. na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie – informuje na swojej stronie Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie.
Oznacza to, że w ostatnich dniach tysiące szczepionek zostało rozrzuconych na terenie naszej regionu. Z samolotów zrzucane są szczepionki w postaci brunatnej przynęty, w której ukryty jest blister aluminiowo-plastykowy wielkości około 3 cm. Na 1 km2 trafia około 20-30 tego typu szczepionek o intensywnym zapachu rybnym. Kostki będzie można znaleźć w lesie, na polach i łąkach.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował w maju 2022 r o wystąpieniu dwóch przypadków wścieklizny (nr 30-31 w 2022 r.) u lisów, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Dotyczyły one dwóch lisów z pow. ryckiego.
Co zrobić, gdy zobaczymy szczepionkę przeciwko wściekliźnie?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie można dotykać szczepionki, a po każdym kontakcie dokładnie umyć nieosłonięte części ciała woda z mydłem. Jeżeli jednak substancja dostanie się do ust, oczy, nosa czy skaleczenia skóry trzeba natychmiast zgłosić do lekarza.
Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki nie należy puszczać wolno psów i kotów, aby nie dostały się do miejsc, gdzie wyłożono szczepionkę.